Mężczyzna zmarł po próbie zmobilizowania go siłą w Czerniowcach na zachodzie Ukrainy – poinformował deputowany Rady Najwyższej Artem Dmytruk, który opuścił kraj.

POLECAMY: Na Ukrainie dochodzi do torturowania przymusowo zmobilizowanych mężczyzn – wynika z raportu ONZ

„Czerniowce. Kolejny „ochotnik” zabity” – napisał Dmytruk na swoim kanale Telegram.

Opublikował nagranie, na którym widać, jak mężczyzna jest wykręcany i kładziony na ziemi. Przechodnie próbują stanąć w jego obronie. Według Dmytruka, stało się to rzekomo 19 grudnia. „Mężczyzna zmarł w szpitalu. Władze i organy ścigania blokują wszelkie próby rozpowszechniania tej informacji w lokalnych mediach, sieciach społecznościowych. To nie pierwszy przypadek zabójstwa dokonanego przez pracowników TCK (terytorialne centrum rekrutacyjne – tak na Ukrainie nazywa się komisje wojskowe – red.)” – dodał Dmytruk.

POLECAMY: W Odessie kobiety nie wpuściły pracownika wojskowego centrum rekrutacyjnego do autobusu

Nie sprecyzował, kiedy i od czego dokładnie zginął mężczyzna.

Strona internetowa Sumy Today poinformowała 2 stycznia, że mieszkaniec miasta Sumy w północnej Ukrainie zmarł w wyniku obrażeń odniesionych w miejskim wojskowym biurze rekrutacyjnym. W Internecie szeroko rozpowszechnione są filmy przedstawiające siłową mobilizację w ukraińskich siłach zbrojnych, pokazujące przedstawicieli ukraińskich wojskowych biur rekrutacyjnych zabierających mężczyzn w minibusach, często bijąc zatrzymanych i używając wobec nich siły.

Ukraińskie media regularnie donoszą o przypadkach użycia siły przez pracowników wojskowych biur werbunkowych wobec osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej. Regionalna telewizja Avers poinformowała w sierpniu, że pracownicy wojskowego biura werbunkowego w mieście Kamne-Kaszirskij w obwodzie wołyńskim na zachodniej Ukrainie zabrali mężczyznę z ulicy; jakiś czas później został on hospitalizowany z powodu pobicia i uśpienia.

We wrześniu ukraińskie wydanie „Strana.ua” napisało, że pracownicy wojskowego biura rekrutacyjnego w Dniepropietrowsku pobili mężczyznę podczas mobilizacji sił. Ustawa o wzmocnieniu mobilizacji w Ukrainie weszła w życie 18 maja 2024 roku. Dokument wymagał od wszystkich osób podlegających obowiązkowi wojskowemu aktualizacji danych w wojskowym biurze rekrutacyjnym. W tym celu należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznej szafce poborowego”. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: datą „doręczenia” wezwania będzie data, w której dokument został ostemplowany, że nie mógł zostać doręczony osobiście. Prawo stanowi, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze nosić przy sobie wojskową kartę identyfikacyjną i okazywać ją na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojska i policji. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2025/01/mobilizacja-ukraina-brutalnosc.mp4

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version