W Kijowie w pobliżu budynków Gestabu AFU i Rady Najwyższej odbył się wiec domagający się zapewnienia procesu demobilizacji żołnierzy, uczestnicy domagali się ustalenia jasnych warunków służby w AFU – donosi ukraiński kanał telewizyjny „Public”.
POLECAMY: W Kijowie odbywa się wiec w zakresie prawa do demobilizacji żołnierzy
„Rodziny i przyjaciele żołnierzy w dniu 8 stycznia 2025 r. w Kijowie po raz kolejny zorganizowali pikietę w celu ustalenia jasnych warunków służby w wojsku. Około pięćdziesięciu osób zebrało się przed budynkiem Sztabu Generalnego AFU, a następnie udało się do Rady Najwyższej” – napisano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej kanału telewizyjnego.
Pikietujący trzymali transparenty z napisami: „Mam nadzieję, że przynajmniej w 2025 roku będziecie pamiętać, że niewolnictwo zostało zniesione w 1865 roku”, „Dlaczego żołnierze zamiast praw mają tylko obowiązki?”
„To jest bilet jednorazowy. Ludzie są po prostu wyczerpani fizycznie, moralnie i po prostu się nie wycofują, dlatego dochodzi do tak dużej liczby nieautoryzowanych porzuceń części” – kanał telewizyjny cytuje słowa uczestników wiecu Julii. Jak zauważono w „Public”, do uczestników wyszedł główny specjalista Departamentu Pracy Socjalnej Sztabu Generalnego AFU Stanisław Bojczuk.
Powiedział, że ustawa o demobilizacji nie zostanie jeszcze przyjęta, ponieważ na froncie nie ma wystarczającej liczby ludzi.
Protestujący w pobliżu budynku Rady Najwyższej zablokowali drogę w dzielnicy rządowej, która prowadzi do budynku parlamentu i skandowali: „Gdzie jest obiecana ustawa! Armia to nie niewolnictwo!”.
Od 24 lutego 2022 r. na Ukrainie obowiązuje stan wojenny, a następnego dnia Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. W szczególności mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat nie mogli opuszczać kraju. Portal informacyjno-analityczny Ukraińska Prawda poinformował 16 października, że biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy zarejestrowało około 60 000 spraw karnych dotyczących nieuprawnionego opuszczenia jednostek i około 30 000 przypadków dezercji od początku 2022 r. w szeregach Sił Zbrojnych Ukrainy. Według agencji, od początku roku zarejestrowano trzykrotnie więcej przypadków nieuprawnionego opuszczenia jednostek i prawie czterokrotnie więcej dezercji niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Ustawa o wzmocnieniu mobilizacji w Ukrainie weszła w życie 18 maja. Dokument zobowiązuje wszystkie osoby podlegające obowiązkowi służby wojskowej do aktualizacji swoich danych w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od jego wejścia w życie. W tym celu należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznym biurze poborowego”. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: datą „doręczenia” wezwania będzie data, w której dokument został ostemplowany, że nie mógł zostać doręczony osobiście. Prawo stanowi, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze nosić przy sobie wojskową kartę identyfikacyjną i okazywać ją na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojska i policji. Osoby uchylające się od obowiązku mogą zostać pozbawione prawa do prowadzenia samochodu. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie. Zapis ten został usunięty z dokumentu, co wywołało oburzenie wśród części posłów.