W środę rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Wroński rozwiał spekulacje dotyczące ewentualnej wizyty premiera Izraela Benjamina Netanjahu na obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Według oświadczeń MSZ, do tej pory nie wpłynęła żadna informacja o planach premiera Netanjahu w tej sprawie.

POLECAMY: Duda prosi Tuska i niewykopywanie nakazu aresztowania Netanjahu, aby ten mógł wziąć udział w obchodach Auschwitz w Polsce

Polska jako kraj bezpieczny

Wroński w rozmowie z mediami podkreślił, że Polska pozostaje krajem bezpiecznym, a każdy przywódca zagraniczny odwiedzający Polskę może liczyć na ochronę zapewnianą przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W ten sposób rzecznik odnosił się do fałszywych doniesień, jakoby Polska planowała podjąć kroki prawne wobec premiera Netanjahu w przypadku jego przybycia.

– MSZ nie miało do tej pory informacji, że premier Netanjahu w ogóle wybiera się na te uroczystości. Po drugie, Polska jest krajem bezpiecznym, a każdemu przywódcy przebywającemu do Polski przysługuje ochrona przyznawana przez MSWiA – powiedział Wroński.

Prezydent apeluje o gotowość na wizytę

Wcześniej szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka potwierdziła, że prezydent Andrzej Duda zwrócił się do rządu z prośbą o zapewnienie gotowości na ewentualny udział premiera Netanjahu w obchodach, jeśli ten wyrazi taką wolę.

Odpowiedź rządu i reakcja MSZ

W odpowiedzi na pytanie o planowaną odpowiedź rządu na apel prezydenta, Paweł Wroński zaznaczył, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie jest adresatem tego pisma. Jak wyjaśnił, właściwym organem w tej sprawie jest Kancelaria Premiera.

– Nie za bardzo możemy wypowiedzieć się na temat rzeczy, której nie ma, a o której pisze pan prezydent – stwierdził Wroński, dodając, że MSZ nie komentuje potencjalnych odpowiedzi na dokumenty skierowane do rządu.

Fake newsy i dezinformacja

Rzecznik MSZ jednoznacznie zaprzeczył doniesieniom, jakoby Polska zamierzała podjąć działania prawne przeciwko premierowi Izraela. – To, że ktoś na świecie zaczął wymyślać cytaty przypisywane wiceszefowi MSZ Władysławowi Teofilowi Bartoszewskiemu, że Polska zamierza aresztować premiera Netanjahu, jeśli przybędzie (na obchody), nie jest prawdą. To fake news, o czym już wielokrotnie mówiliśmy – zaznaczył Wroński.

Znaczenie obchodów 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Obchody rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau mają szczególną wagę historyczną i symboliczną. To wydarzenie jest okazją do upamiętnienia ofiar Holokaustu oraz refleksji nad znaczeniem pokoju i tolerancji w świecie.

Nie jest wykluczone, że premier Izraela podejmie decyzję o udziale w uroczystościach w późniejszym czasie, jednak na dzień dzisiejszy brak jest jakichkolwiek oficjalnych deklaracji w tej sprawie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

  1. Duda mądry inaczej. Byłoby lepiej bez nierzadów. Belgia funkcjonowała 3 lata bez rządu i można – można.

Napisz Komentarz

Exit mobile version