W programie „Niebezpieczne Związki”, emitowanym na antenie TVP Info, padły słowa, które wywołały burzliwą dyskusję na temat dezinformacji w mediach społecznościowych. Dziennikarka Dorota Wysocka-Schnepf, prowadząca program, zasugerowała możliwość zamknięcia portalu X (dawny Twitter) na czas kampanii wyborczej. Gośćmi programu były prof. Anna Siewierska-Chmaj z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz dr Katarzyna Bąkowicz z SWPS, które również zabrały głos w tej kontrowersyjnej sprawie.

POLECAMY: „X stanowi dla nas niebezpieczeństwo”. Inteligenta inaczej Biejat chce zakazać wolności słowa w Polsce

Dezinformacja jako narzędzie walki politycznej

Podczas programu wielokrotnie poruszano problematykę dezinformacji w przestrzeni medialnej. „Żyjemy w sytuacji, w której dezinformacja może do nas przychodzić nie tylko ze Wschodu, ale również Zachód może nas zatruć treściami, które nie będą miały nic wspólnego z prawdą” – powiedziała Dorota Wysocka-Schnepf, wskazując na globalny zasięg tego problemu.

POLECAMY: Gozdyra i Jurasz chcą cenzury na portalu X. Warzech ostro skomentował zapędy tych komunistów

Dr Katarzyna Bąkowicz dodała, że dezinformacja jest obecnie wykorzystywana jako narzędzie walki politycznej. „My wiemy, że są zorganizowane grupy przestępcze, które sieją dezinformację. To nie jest tylko Rosja czy Chiny. Musimy pamiętać o tym, że dezinformacja stała się elementem walki politycznej” – powiedziała ekspertka. W swojej wypowiedzi nawiązała również do roli takich platform jak X czy Facebook w rozprzestrzenianiu nieprawdziwych informacji.

POLECAMY: Elon Musk zagrożeniem dla eurokomuny za słowa prawdy niezgodne z ideologią euokratów

Elon Musk i otwarcie „puszki Pandory”

Wątek roli Elona Muska, właściciela portalu X, był jednym z kluczowych punktów rozmowy. „To, co robi Elon Musk i Mark Zuckerberg, który się przyłączył, to jest otworzenie puszki Pandory. To nazywanie weryfikatorów treści cenzorami” – zaznaczyła dr Bąkowicz. Podkreślała, że brak skutecznej kontroli nad rozpowszechnianymi treściami może prowadzić do eskalacji nienawiści i fałszywych informacji w przestrzeni publicznej.

Prof. Anna Siewierska-Chmaj wskazała natomiast na polityczne ambicje Muska, zwracając uwagę na jego zaangażowanie w europejską scenę polityczną. „Elon Musk nie ukrywa, że jest zafascynowany europejską polityką i chce ją zmieniać, a przykładem jest Wielka Brytania” – stwierdziła. W jej opinii poparcie Muska dla skrajnie prawicowej AfD w Niemczech jest szczególnie niepokojące. „Wygrana AfD napędza prawicę polską, więc jest to de facto wpływanie na polskie wybory” – dodała ekspertka.

Zamknięcie portalu X – konieczność czy przesada?

Największe kontrowersje wzbudziła propozycja Doroty Wysockiej-Schnepf, która zasugerowała, że portal X powinien być zamknięty na czas kampanii wyborczej. „Jesteśmy w takiej sytuacji, coraz więcej krajów zapowiada zamknięcie TikToka w obawie przed chińską propagandą, to czy my powinniśmy poważnie pomyśleć, że może X powinien być zamknięty na czas kampanii wyborczej” – powiedziała dziennikarka.

Dr Bąkowicz odpowiedziała, że takie działanie byłoby bardzo radykalne i mogłoby zostać wykorzystane przez radykalne środowiska do eskalacji nienawiści. „To byłoby bardzo radykalne rozwiązanie wykorzystane przez radykalne środowiska do tego, by jeszcze bardziej zmultiplikować nienawiść i dezinformację. Ale trzeba pomyśleć nad uregulowaniem tej sfery” – zaznaczyła ekspertka.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version