Obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz zaplanowane na 27 stycznia 2025 roku wzbudzają ogromne emocje. Największe kontrowersje budzi list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do premiera Donalda Tuska, w którym prosi o zapewnienie ochrony izraelskiemu premierowi Benjaminowi Netanjahu, ściganemu przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) za zbrodnie wojenne w Strefie Gazy. Do sprawy odniósł się również marszałek Sejmu Szymon Hołownia, podkreślając konieczność dyplomatycznej rozwagi.

POLECAMY: MTK komentuje decyzję rządu Tsuka w sprawie przyznania ochrony dla zbrodniarza Netanjahu

Kulisy listu prezydenta do premiera

Według doniesień agencji Bloomberg, list prezydenta Andrzeja Dudy został wysłany w środę, a jego treść dotyczyła zapewnienia „niezakłóconego” udziału premiera Netanjahu w uroczystościach, jeśli ten zdecyduje się wziąć w nich udział. Jak podkreślał prezydent, okoliczności są wyjątkowe ze względu na historyczną wagę wydarzenia.

Doniesienia te potwierdziła Małgorzata Paprocka, szefowa Kancelarii Prezydenta RP. W rozmowie z PAP podkreślała:

– Potwierdzam, że prezydent skierował do premiera pismo w sprawie zapewnienia możliwości udziału w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu, gdyby ten wyraził taką wolę.

Paprocka dodała, że uroczystość jest organizowana przez Muzeum Auschwitz-Birkenau i będzie okazją do refleksji oraz upamiętnienia ofiar. – Wiemy, że wiele delegacji zagranicznych z kluczowych państw planuje udział – zaznaczyła.

POLECAMY: Tygrysek Kosiniak-Kamysz nieudolnie tłumaczy się z uchwały chroniącej zbrodniarza Netanjahu

Szymon Hołownia: „Polsko-polska wojna o Netanjahu”

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia w mediach społecznościowych odniósł się krytycznie do kontrowersji wokół możliwej wizyty Netanjahu. Na Facebooku napisał:

– Na uroczystościach w Auschwitz Izrael powinien reprezentować Prezydent. Jeśli nie może, a państwo Izrael zapowiada, że Prezydenta reprezentować będzie minister edukacji – naprawdę ciężko mi zrozumieć kolejną polsko-polską wojnę o Binjamina Netanjahu, który przyjeżdżać nie planuje, i nie powinien. I tyle.

Hołownia skrytykował również publiczne komentarze sugerujące konflikt na linii prezydent-premier. – Prezydent RP próbował sprowokować premiera? Premier zręcznie cios sparował? Naprawdę o to powinniśmy dziś bić się nad prochami ofiar Auschwitz? – pytał retorycznie.

Marszałek podkreślił, że Polska nie może lekceważyć postanowień MTK i powinna działać z rozwagą, aby uniknąć dyplomatycznych nieporozumień.

– Milion żydowskich, setki tysięcy polskich i pochodzących z innych narodowości ofiar domagają się ciszy, szacunku i modlitwy – zakończył swój wpis.

Międzynarodowe kontrowersje wokół Netanjahu

Benjamin Netanjahu jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne popełnione w Strefie Gazy. To sprawia, że jego ewentualny udział w uroczystościach w Polsce budzi ogromne emocje i pytania o międzynarodowe zobowiązania Warszawy wobec MTK.

Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, jako jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu międzynarodowym, wymagają szczególnej dbałości o odpowiedni przebieg. Polska dyplomacja stoi przed wyzwaniem, jak pogodzić historyczne znaczenie wydarzenia z napięciami politycznymi na arenie międzynarodowej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version