W ostatnich dniach we Lwowie wybuchła kolejna afera korupcyjna związana z funkcjonowaniem wojskowych komisji lekarskich. Szef sztabu rezerwy komisji, 44-letni Myrosław Sukmanowski, został aresztowany pod zarzutem przyjęcia łapówki w wysokości 2 tysięcy dolarów za wystawienie fałszywej diagnozy. W jego domu i gabinecie odnaleziono ponad 16 tysięcy dolarów oraz 7 tysięcy hrywien. Wydarzenie to rzuca światło na systemowe problemy korupcji w ukraińskim procesie rekrutacyjnym.

POLECAMY: Szef służby celnej na Ukrainie podejrzany o zatajenie dochodów w deklaracji

Próba korupcji na gorącym uczynku

Według ukraińskiej prokuratury, 9 stycznia do Sukmanowskiego zgłosił się 43-letni poborowy, oferując łapówkę w zamian za fikcyjne zaświadczenie o niezdolności do służby wojskowej. Lekarz zgodził się na propozycję, jednak obaj zostali nakryci na gorącym uczynku przez funkcjonariuszy organów ścigania. Podczas przeszukań w domu i gabinecie oskarżonego zabezpieczono znaczne sumy pieniędzy w różnych walutach. Teraz Sukmanowskiemu grozi kara pozbawienia wolności do ośmiu lat.

POLECAMY: „Szambo.” Media ujawniły niewygodną prawdę o korupcji na Ukrainie

Szerszy kontekst korupcji w ukraińskich komisjach wojskowych

Nie jest to odosobniony przypadek. Fałszowanie dokumentów i wydawanie fikcyjnych zaświadczeń w celu unikania poboru to problem o znacznie szerszym zasięgu. Przykłady z ostatnich miesięcy podkreślają skalę korupcji w ukraińskich komisjach wojskowych:

  • Chmielnicki październik 2024: Podczas przeszukania u szefowej Chmielnickiego Obwodowego Centrum Badań Lekarskich i Społecznych odkryto prawie 6 milionów dolarów w gotówce oraz kosztowności. Znalezione fałszywe dokumenty medyczne były wykorzystywane do tworzenia fikcyjnych diagnoz dla poborowych.
  • Październik 2024, obwody kijowski i charkowski: Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zneutralizowała grupę przestępczą wydającą fałszywe zaświadczenia za kwoty sięgające nawet 12 tysięcy dolarów. Zatrzymano 14 osób, w tym prawników, urzędników i lekarzy.
  • Czerwiec 2024: Była parlamentarzystka i członek kijowskiego Instytutu Medycyny Prewencyjnej kierowała grupą, która miesięcznie zarabiała niemal 100 tysięcy dolarów na wydawaniu fałszywych zaświadczeń medycznych.

Społeczny odbiór korupcji w Ukrainie

Korupcja w strukturach państwowych pozostaje jednym z największych wyzwań Ukrainy. Według danych Ukraińskiej Platformy Socjologicznej z października 2024 roku, aż 90% Ukraińców uważa, że od początku rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku poziom korupcji wzrósł lub raczej wzrósł.

Reakcje władz i wyzwania w walce z korupcją

W odpowiedzi na narastające problemy, ukraińskie władze intensyfikują działania antykorupcyjne. Wprowadzenie surowszych regulacji, zwiększenie nadzoru nad instytucjami publicznymi oraz poprawa transparentności procesów rekrutacyjnych są kluczowe dla odbudowy zaufania społecznego.

Podsumowanie

Sprawa Myrosława Sukmanowskiego stanowi jedynie wierzchołek góry lodowej problemów, z którymi boryka się ukraiński system. Skala korupcji w komisjach wojskowych oraz inne ujawnione przypadki pokazują konieczność podjęcia zdecydowanych działań naprawczych. Walka z korupcją pozostaje kluczowym wyzwaniem dla Ukrainy w obliczu trwającego konfliktu i konieczności mobilizacji społeczeństwa.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version