Poznań po raz kolejny przygotowuje się na obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim, oferując mieszkańcom i gościom bogaty program artystyczny i religijny. Wydarzenie, obchodzone w Polsce od 1997 roku, ma na celu przypomnienie o judaistycznych korzeniach chrześcijaństwa i zbliżenie międzyreligijne. Tegoroczne wydarzenia rozpoczynają się już 13 stycznia i obejmują recytacje poezji, wykłady, koncerty oraz nabożeństwa.

POLECAMY: Wrocław: Kler zorganizuje centralne obchody Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce

Krakowski salon poezji: Hemar w Teatrze Muzycznym

Pierwszym akcentem poznańskich obchodów będzie Krakowski Salon Poezji, zaplanowany na sobotę, 13 stycznia, o godzinie 11:45 w Teatrze Muzycznym. W trakcie wydarzenia zaprezentowane zostaną wiersze Mariana Hemara, wybitnego polskiego poety i satyryka o żydowskich korzeniach. Spotkanie to stanowi doskonałą okazję do zgłębienia twórczości jednego z najważniejszych autorów XX wieku.

Judaika w Muzeum Sztuk Użytkowych

W niedzielę, 14 stycznia, o godzinie 12:00 w Muzeum Sztuk Użytkowych na Górze Przemysła odbędzie się wykład i prezentacja kolekcji pt. „Judaika dla początkujących i średnio zaawansowanych”. Widzowie będą mieli możliwość zapoznać się z bogactwem sztuki żydowskiej oraz jej znaczeniem w historii kultury.

Koncert i wręczenie Menory Dialogu

Jednym z kluczowych punktów programu będzie koncert „Wszyscy braćmi być powinni”, który odbędzie się w poniedziałek, 15 stycznia, o godzinie 18:00 w Teatrze Nowym. Podczas wydarzenia wręczona zostanie prestiżowa nagroda „Menora Dialogu”, przyznawana za wkład w zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów. Tegorocznym laureatem jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Poznaniu. Laudacje wygłoszą prof. dr hab. Rafał Witkowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz naczelny rabin Polski, Michael Schudrich.

Kolejne wydarzenia tygodnia

Poznańskie obchody Dnia Judaizmu obejmują także inne atrakcje:

  • Wystawa fotografii – artystyczne spojrzenie na życie i kulturę żydowską.
  • Kameralne koncerty muzyki żydowskiej – doskonała okazja do poznania tradycyjnych melodii.
  • Wykład pt. „Nowa Synagoga na Stawnej. Powidoki” – opowieść o historii jednej z najważniejszych poznańskich synagog.

W środę, 17 stycznia, w kościele św. Wojciecha odbędzie się nabożeństwo biblijne pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego. Natomiast tego samego dnia wieczorem, o godzinie 18:00, aktorzy Teatru Nowego zaprezentują czytanie sceniczne sztuki „Boże mój!” autorstwa Anat Gov.

Honorowy patronat i centralne obchody

Patronat honorowy nad poznańskimi obchodami objęli m.in. abp Stanisław Gądecki, wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak oraz prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Centralne obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbędą się w tym roku we Wrocławiu w dniach 15-16 stycznia.

Poznańskie wydarzenia są doskonałą okazją do refleksji nad wspólną historią i wartościami, które łączą chrześcijan i Żydów. Program oferuje wiele niezapomnianych przeżyć, zarówno dla pasjonatów kultury, jak i dla osób poszukujących duchowego pogłębienia.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version