Od 14 do 16 stycznia 2025 roku Wrocław stanie się centrum refleksji nad dialogiem chrześcijańsko-żydowskim podczas centralnych obchodów XXVIII Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem zaczerpniętym z Księgi Kapłańskiej: „Obwieścicie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców” (Kpł 25,10a), łącząc naukę, kulturę i wspólną modlitwę w duchu dialogu i pojednania.
POLECAMY: Skandal! Pogańska Chanuka w domu parafialnym kościoła św. Piotra i Pawła w Katowicach
Kluczowe elementy programu
Dyskusja literacka i refleksja historyczna
14 stycznia w Domu Edyty Stein odbędzie się inauguracja obchodów, podczas której o godz. 19:00 zaplanowano dyskusję wokół książki „Dzieci Haskali” autorstwa Zbigniewa Buchnera. Spotkanie to stanowić będzie doskonałą okazję do analizy wpływu ruchu Haskali na żydowską tożsamość oraz relacje chrześcijańsko-żydowskie.
POLECAMY: Abp. Jan Paweł Lenga: Zapalenia przez katolików pogańskiej Chanuki jest niemoralne
Międzynarodowa konferencja naukowa
15 stycznia na Papieskim Wydziale Teologicznym odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Żydzi i judaizm w historii Kościoła, teologii i praktyce eklezjalnej”. W gronie prelegentów znajdą się wybitni eksperci, m.in. kard. Grzegorz Ryś, prof. Joanna Tokarska-Bakir, rabin Icchak Chaim Rapoport oraz ks. Maciej Zachara MIC. Dyskusje będą dotyczyły miejsca judaizmu w historii Kościoła, jego obecności w liturgii, katechezie oraz formacji duchowieństwa. Poruszony zostanie również problem stereotypizacji żydów w kaznodziejstwie.
POLECAMY: Gwatemalskie służby uwalniają 160 dzieci z sekty Lew Tahor: Kulisy nalotu na „Żydowskich talibów”
Wieczorem w Centralnym Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego „Maciejówka” odbędzie się druga dyskusja literacka – tym razem wokół książki „Pałac płonie” Jana Grosfelda i prof. Sławomira Jacka Żurka.
Modlitwa, wystawy i wydarzenia kulturalne
Kulminacja obchodów przypadnie na 16 stycznia. Dzień rozpocznie się modlitwą za ofiary Zagłady na dziedzińcu Synagogi Pod Białym Bocianem, prowadzaną przez Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha oraz abp. Józefa Kupnego. Będzie to wyjątkowa chwila refleksji nad bolesnymi wydarzeniami przeszłości oraz nadzieją na budowanie relacji opartych na szacunku i pokoju.
Popołudniu w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego zaplanowano dalsze sesje konferencyjne, skupiające się na formacji prezbiterów do dialogu z judaizmem. Zwieńczeniem tego dnia będzie koncert śpiewów synagogalnych w wykonaniu Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem oraz wykład ks. prof. Mariusza Rosika pt. „Świątynia – miejsce modlitwy Żydów i chrześcijan”. Całość zakończy nabożeństwo słowa Bożego z elementami liturgii chrześcijańskiej i żydowskiej.
Dodatkowym punktem programu będzie wernisaż wystawy „Byli sąsiadami: Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”, połączony z wykładem ks. Andrzeja Perzyńskiego w Katedrze Wrocławskiej.
Znaczenie Dnia Judaizmu
Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim, ustanowiony w 1997 roku przez Konferencję Episkopatu Polski, przypada corocznie 17 stycznia, w przeddzień Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jego głównym celem jest budowanie mostów dialogu chrześcijańsko-żydowskiego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach obu religii.
Tegoroczne obchody we Wrocławiu stanowić będą wyjątkową okazję do zgłębienia dziedzictwa obu tradycji i podejmowania wspólnych inicjatyw na rzecz pokoju i pojednania. Organizatorzy – Archidiecezja Wrocławska i Komitet ds. Dialogu z Judaizmem – zapowiadają, że wydarzenie będzie nie tylko przestrzenią spotkania kultur, ale również inspiracją do dalszego dialogu i działań.
Szczegółowy program obchodów oraz dodatkowe materiały można znaleźć na stronie: dzienjudaizmu.archidiecezja.wroc.pl.
Jeden komentarz
To NIE JEST POLSKI CHRZEŚCIJAŃSKI kler, TO ŚCIERWA, RYNSZTOK kapłaństwa, to SĄ syjonistyczne PACHOŁKI, ZDRAJCY KOŚCIOŁA, WIARY, BOGA.
DO PIEKŁA Z TYMI WIAROŁOMCAMI, ODBYTOLIZUSAMI syjonistycznych nowych „panów” LUDOBÓJCÓW.!!!!!!!!!!