Akademia Ekumeniczna oraz katowicka parafia św. Piotra i Pawła zaprosiły na obchody pogańskiej Chanuki, co wywołało burzliwe dyskusje w mediach społecznościowych i zainteresowanie opinii publicznej.

POLECAMY: Hołownia i spółka będą świętować w Sejmie z izraelskimi zbrodniarzami pogańską Chanukiję

Zaproszenie na Chanukę w domu parafialnym

Akademia Ekumeniczna opublikowała na swoim Facebooku zaproszenie na wydarzenie, które ma odbyć się 28 grudnia 2024 r. o godz. 17:00 w domu parafialnym przy kościele rzymskokatolickim pw. św. Piotra i Pawła w Katowicach, przy ul. Kilińskiego 15. Organizatorzy zapowiedzieli koncert zespołu „Jarmuła Band” oraz wykład Adama Dylusa zatytułowany „Święto świateł – Chanuka”. Program przewiduje także uroczyste zapalenie świec chanukowych.

POLECAMY: „Niech płomień chanukowych świec…”. Duda winszuje izraelskim zbrodniarzom w Polsce

Jak wynika z plakatu promującego wydarzenie, zaproszenie skierowane jest przez Archidiecezjalną Komisję ds. Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego w Katowicach, parafię św. Piotra i Pawła oraz Klub „Marchołt”. Święto ma odbyć się pod auspicjami katowickiej gminy żydowskiej oraz Akademii Ekumenicznej.

POLECAMY: Roman Fritz ujawnia plany Brauna w związku z pogańskim obrządkiem zaplanowanym w Sejmie

Kontrowersje w mediach społecznościowych

Wydarzenie wywołało falę komentarzy w mediach społecznościowych. Pod postem zapraszającym na obchody pojawiły się m.in. takie wpisy jak: „Swąd szatana w kościele”, „Tragedia. Co się dzieje z kościołem?”. Użytkownicy wyrazili oburzenie, zarzucając organizatorom niezgodność z tradycjami katolickimi.

POLECAMY: Amerykańscy żydzi podobnie jak Braun zakłócili pogański obrządek zapalenia Chanuki

Poseł Roman Fritz skomentował wydarzenie w ostrych słowach, wskazując na jego niefortunny termin:

„🎄Jest Oktawa Bożego Narodzenia, a niektórzy urządzają sobie na parafiach hucpę. 🎄Wybrali jednak bardzo adekwatny termin – Święto Świętych Młodzianków!” – napisał na swoim profilu. Wspomniał przy tym, że Święto to upamiętnia Rzeź Niewiniątek dokonaną na rozkaz Heroda w Betlejem.

Dialog międzyreligijny czy brak wrażliwości?

Organizatorzy wydarzenia nie odnieśli się jeszcze publicznie do kontrowersji, jednak z kontekstu wynika, że celem spotkania jest promowanie dialogu międzyreligijnego i wzajemnego zrozumienia. Chanuka, znana jako Święto świateł, ma głębokie znaczenie dla tradycji żydowskiej, upamiętniając cud odnalezienia i zapalenia świętego oleju w czasie powstania Machabeuszy.

Krytycy wskazują jednak, że organizowanie tego typu wydarzeń w katolickich przestrzeniach sakralnych podczas Oktawy Bożego Narodzenia może być postrzegane jako brak szacunku dla katolickiej tożsamości liturgicznej.

Podział opinii publicznej

Sprawa budzi podziały wśród mieszkańców Katowic i internautów. Cześć z nich chwali inicjatywę jako krok ku dialogowi międzyreligijnemu, inny podkreślają potrzebę lepszego doboru miejsca i terminu.

Czy organizatorzy odpowiedzą na krytykę? Czy wydarzenie odbędzie się zgodnie z planem? To pytania, które pozostają otwarte.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version