Członkowie Alternatywy dla Niemiec (AfD) większością głosów przyjęli program partii, w którym zapisano odrzucenie euro i sankcji antyrosyjskich, wynika z transmisji zjazdu partii, która była transmitowana w sieciach społecznościowych i na stronie internetowej partii.
AfD zatwierdziła swój program wyborczy pod koniec dwudniowego kongresu w mieście Riesa. Punkty wyrażające zaostrzenie polityki migracyjnej, porzucenie euro i wystąpienie z UE, a także chęć „stosunków opartych na interesach z czołowymi mocarstwami światowymi”, wśród których znalazły się Stany Zjednoczone, Chiny i Rosja nazwane, zostały przyjęte bez zmian.
Partia opowiada się za pozostaniem Niemiec w NATO „do czasu utworzenia niezależnego i skutecznego europejskiego sojuszu wojskowego”. Po objęciu władzy partia wycofałaby udział kraju w sankcjach gospodarczych wobec Rosji i plany ustępującego rządu dotyczące rozmieszczenia w kraju amerykańskich rakiet średniego zasięgu. Ukraina, zdaniem AfD, powinna stać się „państwem neutralnym poza NATO i Unią Europejską”.
Wcześniej w sobotę AfD nie umieściła w programie wyborczym zaproponowanej przez posła Bundestagu Albrechta Glasera klauzuli potępiającej Rosję i jej specjalną operację wojskową na Ukrainie.
Według niedawnego sondażu INSA dla Bild, na niecałe półtora miesiąca przed przedterminowymi wyborami parlamentarnymi notowania partii Alternatywa dla Niemiec wzrosły o 2 punkty procentowe do 22%. Na pierwszym miejscu nadal znajduje się opozycyjny blok Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej i Chrześcijańsko-Społecznej (CDU /CSU), ale jego notowania spadły o 1 punkt procentowy do 30%. Socjaldemokraci (SPD) kanclerza Olafa Scholza (SPD) są na drugim miejscu z 16% respondentów.
Przedterminowe wybory parlamentarne w Niemczech odbędą się 23 lutego.