Prokurator Katarzyna Kwiatkowska poinformowała, że prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zostanie wezwany na przesłuchanie w ramach śledztwa dotyczącego planów budowy dwóch wieżowców na warszawskiej działce należącej do spółki Srebrna. Prokuratura Krajowa zapowiedziała wszczęcie postępowania, które ma na celu dogłębną weryfikację zgromadzonych materiałów.

„Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa” – prokurator Kwiatkowska

Prokurator Kwiatkowska podkreśliła: „Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa i nie widzę przeszkód, aby pan Jarosław Kaczyński został przesłuchany”. Dodała również, że w sprawie kluczowe będzie przesłuchanie wielu świadków, którzy brali udział w rozmowach związanych z inwestycją. Kwiatkowska zauważyła, że wcześniejsze protokoły przesłuchań Kaczyńskiego z innych spraw nie mogą być uwzględniane w bieżącym postępowaniu. „Każdy, kto otrzyma wezwanie z prokuratury, ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania w określonym terminie” – wyjaśniła.

Analiza dokumentacji i nowe fakty

We wtorek Prokuratura Krajowa zaprezentowała raport z audytu postępowań prowadzonych w latach 2016–2023. W liczącym ponad 300 stron dokumencie uwzględniono szczegóły dotyczące sprawy tzw. „dwóch wież”. W opinii autorów raportu wcześniejsza decyzja o odmowie wszczęcia śledztwa była nieuzasadniona. Prokuratura zapowiedziała podjęcie działań w celu wyjaśnienia potencjalnych nieprawidłowości związanych z planowaną inwestycją.

Historia sprawy

Postępowanie dotyczące inwestycji prowadziła warszawska prokuratura okręgowa od lutego 2019 roku. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego złożył pełnomocnik austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera. Austriak twierdził, że poniósł znaczące koszty związane z przygotowaniami do inwestycji, jednak nie przedstawił dokumentów potwierdzających swoje roszczenia.

W październiku 2019 roku prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa, uzasadniając decyzję brakiem wystarczających dowodów. Birgfellner i jego pełnomocnicy krytykowali opieszałość organów ścigania, przypominając, że zgodnie z kodeksem postępowania karnego decyzja powinna być wydana w ciągu 30 dni od złożenia zawiadomienia. Warszawski sąd okręgowy w lutym 2020 roku utrzymał w mocy decyzję prokuratury.

Co dalej?

Prokuratura zapowiada wszechstronne i obiektywne wyjaśnienie sprawy, w tym analizę potencjalnych oszustw oraz przesłuchanie kluczowych świadków. „Nie przesądzamy o końcowej decyzji, ale uważamy, że należy w sposób rzetelny wyjaśnić okoliczności tej sprawy” – powiedziała prokurator Kwiatkowska.

Decyzja o ponownym podjęciu postępowania może mieć istotne konsekwencje polityczne i prawne, a także wywołać szeroką dyskusję na temat równości wobec prawa w Polsce. Wznowienie śledztwa jest również odpowiedzią na krytykę wcześniejszych działań prokuratury w tej sprawie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version