Sławomir Mentzen, jeden z liderów Konfederacji i kandydat w wyborach prezydenckich, ostrzega przed potencjalnymi skutkami nowego projektu ustawy wprowadzającej cenzurę treści w Internecie. Według polityka, propozycja resortu cyfryzacji może oznaczać powrót do praktyk z czasów PRL, gdzie decyzje o blokowaniu informacji podejmowano bez sądowego nadzoru.

POLECAMY: „Reżim Tusk”. Resort cyfryzacji naruszając prawo do sądu chce dać uprawnienie do cenzurowania UKE

Przypominamy, że UKE, jaki według planów ma otrzymać uprawnienia cenzora, nie posiada ustawowych kompetencji sądu, który jedyny z mocy prawa jest upoważniony do wydania takiego orzeczenia. W związku z powyższym planowe zmiany będą naruszały konstytucyjne prawo do sądu. Warto w tym miejscu dodać, że prezes UKE będzie prowadził postępowanie administracyjne w tej sprawie bez udziału strony zainteresowanej co powoduje naruszenie art. 10 § 1 k.p.a. Przypominamy, że tzw. cenzura prewencyjna, z jaką możemy mieć do czynienia w przypadku realizacji zapędów reżimu Tuska, jest prawnie zakazana w art. 54 Konstytucji.

Kontrowersyjna propozycja resortu cyfryzacji

Resort cyfryzacji zaproponował, by prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) miał prawo wydawania nakazów blokowania treści w Internecie. Decyzje te miałyby być podejmowane bez konieczności uzyskania zgody sądu, a osoby publikujące treści uznane za niewłaściwe byłyby informowane o ich usunięciu dopiero po fakcie.

Według informacji ujawnionych przez „Dziennik Gazetę Prawną”, regulacja ta została uwzględniona w Akcie o Usługach Cyfrowych (DSA) – unijnym prawie dotyczącym funkcjonowania usług cyfrowych, które Polska jest zobowiązana wdrożyć w ramach zobowiązań wobec Komisji Europejskiej.

Mentzen: „Rząd Tuska chce wprowadzić cenzurę Internetu!”

Sławomir Mentzen nie kryje oburzenia wobec propozycji rządu. W jednym z postów na mediach społecznościowych polityk napisał:

„Rząd Tuska chce wprowadzić cenzurę Internetu! Wzorem państw totalitarnych, chce usuwać treści decyzją urzędnika, bez zgody sądu!”

Mentzen porównał proponowane zmiany do cenzury z czasów PRL, podkreślając, że wolność słowa to jedno z podstawowych praw obywatelskich. Zadeklarował, że jako prezydent zawetuje każdy projekt ustawy ograniczający tę wolność.

Apel do Rafała Trzaskowskiego

W swoim wystąpieniu Mentzen zwrócił się również do innych kandydatów na urząd prezydenta, w tym Rafała Trzaskowskiego z Koalicji Obywatelskiej.

„Czy pozostali kandydaci też będą bronić wolności słowa? Wzywam Rafała Trzaskowskiego do wyraźnej deklaracji, czy jest za wolnością słowa, którą chce cenzurować rząd jego partii?”

Konstytucja jako fundament wolności słowa

Artykuł 54 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej jasno zakazuje cenzury prewencyjnej, gwarantując obywatelom wolność wyrażania poglądów, pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Propozycje ograniczenia tej wolności budzą obawy nie tylko wśród polityków opozycji, ale także wśród organizacji broniących praw człowieka.

Krytyka ze strony KRRiT

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) wyraziła swój stanowczy sprzeciw wobec zapowiedzi ograniczenia wolności słowa w Polsce. W opublikowanym oświadczeniu dotyczącym projektu ustawy wdrażającej DSA, Rada określa propozycję jako „plan wprowadzenia cenzury w Internecie”.

POLECAMY: KRRiT zapowiada podjęcie kraków prawnych przeciwko planom reżimu Tuska w zakresie cenzury internetu

Co dalej z wolnością słowa w Polsce?

Plany wprowadzenia nowych regulacji dotyczących blokowania treści w Internecie budzą poważne kontrowersje i stawiają pytania o przyszłość wolności słowa w Polsce. W miarę jak temat ten będzie dalej rozwijany, kluczowe będzie monitorowanie działań rządu oraz stanowisk zajmowanych przez opozycję i organizacje społeczne. Wspólnym wysiłkiem można będzie zachować balans między ochroną praw obywatelskich a realizacją zobowiązań wynikających z prawa unijnego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version