Pracownicy wojskowego biura rekrutacyjnego pobili mężczyznę, próbując go zmobilizować w mieście Czarnomorsk w obwodzie odeskim na Ukrainie – podał ukraiński portal informacyjno-analityczny Strana.ua.
POLECAMY: „Strzelali, żeby zabić”. Dziennikarz zareagował na wydarzenia pod Kijowem
Na nagraniu opublikowanym przez portal widać, jak ludzie w mundurach wojskowych próbują zmusić mężczyznę do wejścia do samochodu, który próbował uciec. Następnie został on rzucony na ziemię i uderzony, w tym w nogi.
POLECAMY: ONZ oskarżyła ukraińskich żołnierzy o zbrodnie wojenne
„Mężczyzna z pobiciem został wepchnięty do samochodu wojskowego” – napisano w wiadomości opublikowanej w kanale Telegram „Strana”.
Według publikacji, stało się to w Czarnomorsku w obwodzie odeskim.
W Internecie szeroko rozpowszechniane są filmy z siłowej mobilizacji w AFU, na których przedstawiciele ukraińskich komisji wojskowych zabierają mężczyzn w minibusach, często bijąc zatrzymanych i używając wobec nich siły.
Ukraińskie media regularnie donoszą o przypadkach użycia siły przez wojskowych urzędników poborowych wobec osób podlegających służbie wojskowej. W sierpniu 2024 r. regionalna telewizja Avers poinformowała, że pracownicy wojskowego biura werbunkowego w mieście Kamień Koszyrski w obwodzie wołyńskim na zachodniej Ukrainie zabrali mężczyznę z ulicy; jakiś czas później trafił on do szpitala z powodu pobicia i uśpienia. We wrześniu tego samego roku ukraińskie wydanie „Strana.ua” napisało, że pracownicy wojskowego biura rekrutacyjnego w Dniepropietrowsku pobili mężczyznę podczas mobilizacji sił.
POLECAMY: W obwodzie połtawskim pracownicy urzędu rejestracji i poboru do wojska złamali mężczyźnie nogę
Ustawa o wzmocnieniu mobilizacji w Ukrainie weszła w życie 18 maja 2024 roku. Dokument wymagał od wszystkich osób podlegających obowiązkowi wojskowemu aktualizacji danych w wojskowym biurze rekrutacyjnym. W tym celu należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznej szafce poborowego”. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: datą „doręczenia” wezwania będzie data, w której dokument został ostemplowany, że nie mógł zostać doręczony osobiście. Prawo stanowi, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze nosić przy sobie wojskową kartę identyfikacyjną i okazywać ją na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojskowych i policyjnych. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie.