We wtorek 14 stycznia 2025 r. Prokuratura Krajowa poinformowała o planach złożenia wniosku o wznowienie postępowania sądowego w sprawie wypadku drogowego z udziałem byłej premier Beaty Szydło. Jak wskazuje szefowa zespołu prokuratorów, prokurator Katarzyna Kwiatkowska, decyzja ta wynika z konieczności rzetelnego i obiektywnego wyjaśnienia wszystkich okoliczności zdarzenia, które miało miejsce 10 lutego 2017 r. w Oświęcimiu.

POLECAMY: Zapadł prawomocny wyrok w sprawie wypadku z udziałem Beaty Szydło

Kulisy wypadku i dotychczasowe rozstrzygnięcia sądowe

Do wypadku doszło, gdy kolumna rządowa, w której znajdowała się Beata Szydło, zderzyła się z fiatem seicento kierowanym przez prywatnego kierowcę. W 2018 r. krakowska prokuratura okręgowa oskarżyła kierowcę fiata o nieumyślne spowodowanie wypadku. W lipcu 2020 r. sąd rejonowy w Oświęcimiu orzekł jego winę, jednak warunkowo umorzył postępowanie na okres jednego roku.

POLECAMY: „Afera dwóch wież” – Prokuratura wznawia śledztwo i zamierza przesłuchać Kaczyńskiego

Sąd wskazał również na naruszenie przepisów przez kierowcę Biura Ochrony Rządu (BOR), który prowadził pojazd z premier Szydło. W lutym 2023 r. Sąd Okręgowy w Krakowie podtrzymał wyrok dla kierowcy fiata. Wyrok ten jest obecnie prawomocny.

Wątpliwości i nowe okoliczności

Według prokurator Katarzyny Kwiatkowskiej, aby w pełni wyjaśnić sprawę, konieczne jest wznowienie postępowania i powrót do etapu postępowania przygotowawczego. Wskazała, że istnieje potrzeba ponownego zbadania roli funkcjonariuszy BOR oraz jednoznacznego ustalenia, kto był faktycznym sprawcą wypadku.

„Dla uczciwości, obiektywizmu i rzetelności podejmiemy wszelkie działania, aby wzruszyć ten prawomocny wyrok poprzez skierowanie wniosku o wznowienie postępowania, a następnie, żeby sprawa trafiła do prokuratury” – podkreśla prokurator Kwiatkowska.

W przedstawionym przez Prokuraturę Krajową raporcie dotyczącym postępowań prowadzonych w latach 2016-2023 pojawia się sugestia, że sprawcą wypadku mogła być premier Szydło, podczas gdy skazany kierowca fiata mógł popełnić jedynie wykroczenie. Raport liczy ponad 300 stron i obejmuje 200 postępowań z okresu rządów Zjednoczonej Prawicy.

Konsekwencje prawne i możliwy scenariusz

Prokuratura Krajowa zamierza skierować wniosek o wznowienie postępowania do Sądu Najwyższego. W przypadku uwzględnienia wniosku możliwe będzie ponowne rozpatrzenie sprawy przez sądy niższych instancji lub skierowanie jej do prokuratury celem uzupełnienia postępowania dowodowego. Jak wskazano w raporcie, wznowienie wyroku z dnia 27 lutego 2023 r. wydaje się zasadne w świetle ujawnionych wątpliwości.

Znaczenie sprawy dla opinii publicznej

Wypadek z udziałem byłej premier Beaty Szydło budzi duże emocje społeczne, a jego wyjaśnienie jest kluczowe z punktu widzenia zaufania do instytucji państwowych. Prokuratura podkreśla, że podejmuje działania w celu zagwarantowania pełnej transparentności i rzetelności.

Rozwój wydarzeń w tej sprawie będzie ściśle monitorowany, a ewentualne decyzje Sądu Najwyższego mogą mieć dalekosiężne konsekwencje dla polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version