Dzień Judaizmu w kościele dominikanów w Szczecinie, zaplanowany na piątek, 17 stycznia, zainauguruje Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. To cykl ekumenicznych nabożeństw, które odbędą się w różnych świątyniach miasta, promując dialog międzywyznaniowy i wspólną modlitwę wiernych różnych tradycji chrześcijańskich.

POLECAMY: Wrocław: Kler zorganizuje centralne obchody Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce

Dzień Judaizmu: Łączenie religii i kultur

Dzień Judaizmu, obchodzony w Polsce od 1997 roku, został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski z inicjatywy papieża Jana Pawła II. To wydarzenie jest wyrazem pogłębiania relacji między chrześcijaństwem a judaizmem. W Szczecinie dominikanie zapraszają na uroczyste nabożeństwo w kościele św. Dominika na placu Ofiar Katynia o godz. 19.

W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, członkowie gminy żydowskiej oraz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów. Kazanie wygłosi o. Paweł Stefanowski, proboszcz parafii prawosławnej św. Mikołaja w Szczecinie, a modlitwie przewodniczyć będzie o. Tomasz Dostatni. Wyjątkowym elementem wydarzenia będzie artystyczna oprawa przygotowana przez aktorów Teatru Polskiego, którzy wykonają pieśni i przeczytają fragmenty „Opowieści chasydów” Martina Bubera. Dla zainteresowanych przewidziano transmisję online.

Program ekumenicznego tygodnia modlitw o jedność chrześcijan

Po Dniu Judaizmu następować będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, którego hasłem przewodnim w tym roku są słowa z Ewangelii św. Jana: „Czy wierzysz w to?”. Nawiązują one do opowieści o wskrzeszeniu Łazarza (J 11,25-26): „Rzekł do niej (Marty) Jezus: Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we mnie, nie umrze na wieki. Wierzysz w to?”.

Harmonogram wydarzeń obejmuje:

  • Niedziela, 19 stycznia, godz. 18 – Cerkiew pw. św. Mikołaja, ul. Zygmunta Starego 1.
  • Poniedziałek, 20 stycznia, godz. 18 – Kościół polskokatolicki, ul. Św. Piotra i Pawła 4/5.
  • Wtorek, 21 stycznia, godz. 18 – Kościół ewangelicko-augsburski pw. Świętej Trójcy, ul. Energetyków 8.
  • Czwartek, 23 stycznia, godz. 18 – Klasztor sóstr karmelitanek bosych pw. Miłości Miłosiernej, ul. Strzałowska 26 B.
  • Sobota, 25 stycznia, godz. 19 – Uroczyste zakończenie w archikatedrze pw. św. Jakuba Apostoła.

Podczas każdego nabożeństwa wierni będą modlić się nie tylko o jedność chrześcijan, ale również o pokój na świecie, w szczególności w Ukrainie i Ziemi Świętej.

Znaczenie wydarzenia

Ekumeniczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan to inicjatywa zapoczątkowana w Kościele rzymskokatolickim w pierwszej dekadzie XX wieku. Rozpoczyna się 18 stycznia, w święto Katedry św. Piotra, a kończy 25 stycznia, w dzień nawrócenia św. Pawła Apostoła. W Szczecinie wydarzenie to ma szczególny wymiar, łącząc wiernych różnych tradycji chrześcijańskich oraz przedstawicieli judaizmu.

Jak podkreśla o. Tomasz Dostatni, „Kościół katolicki musi stale rozpoznawać i pogłębiać swoje związki z judaizmem”. Dodaje również, że obchody te w Szczecinie od wielu lat mają charakter ekumeniczny, wspierając dialog międzyreligijny i wzajemne zrozumienie.

Podsumowanie

Dzień Judaizmu i Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan to niezwykła okazja do pogłębienia dialogu między religiami oraz wspólnego doświadczenia wiary. Udział w tych wydarzeniach to szansa na duchowe przeżycie oraz wyraz solidarności międzywyznaniowej. Szczecińskie nabożeństwa są otwarte dla każdego, kto pragnie wziąć udział w tej wyjątkowej inicjatywie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version