Po 15 miesiącach intensywnych działań zbrojnych, Izrael i Hamas osiągnęli porozumienie o zawieszeniu broni w Strefie Gazy. Według informacji przekazanych przez mediatorów, kluczowe rozmowy odbyły się w Katarze, gdzie uzgodniono warunki zakończenia konfliktu. Decyzja o przyjęciu porozumienia ma zostać zatwierdzona przez izraelski rząd w czwartek. Wydarzenie to jest postrzegane jako potencjalny punkt zwrotny w relacjach między obiema stronami konfliktu, a także jako możliwość do stabilizacji sytuacji w regionie.

POLECAMY: Hamas zaakceptował warunki porozumienia o zawieszeniu broni – donosi AP

Reakcja Donalda Trumpa na zawarcie porozumienia

Do osiągnięcia zawieszenia broni odnósł się prezydent elekt Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, podkreślając swój wkład w realizację tego historycznego wydarzenia. „Do tego epickiego porozumienia mogło dojść tylko w rezultacie naszego historycznego zwycięstwa w listopadzie, bo zasygnalizowało to całemu światu, że moja administracja będzie dążyć do pokoju i negocjować umowy, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim Amerykanom i naszym sojusznikom” – napisał Trump na Truth Social.

Trump zaznaczył, że jego zespół ds. bezpieczeństwa narodowego, kierowany przez specjalnego wysłannika ds. Bliskiego Wschodu Steve’a Witkoffa, będzie kontynuował współpracę z Izraelem oraz innymi sojusznikami, aby upewnić się, że Gaza nigdy więcej nie stanie się przystanią dla terroryzmu. Przywódca podkreślił również swoją determinację w rozszerzaniu tzw. Porozumień Abrahamowych, które mają na celu normalizację relacji między Izraelem a jego arabskimi sąsiadami.

Skala tragedii w Strefie Gazy

Konflikt w Strefie Gazy przynosił ogromne straty ludności cywilnej. Według danych palestyńskiego ministerstwa zdrowia, do końca czerwca 2024 roku odnotowano 37 877 ofiar śmiertelnych. Jednak nowe badanie opublikowane w magazynie medycznym „The Lancet” sugeruje, że rzeczywista liczba zgonów może być znacznie wyższa.

Analiza, wykorzystująca dane z ministerstwa zdrowia, ankiety internetowe oraz nekrologi publikowane w mediach społecznościowych, wskazuje, że liczba zgonów mogła wynosić od 55 298 do 78 525. Oznacza to, że oficjalne dane mogły być zaniżone nawet o 41%.

Perspektywy na przyszłość

Porozumienie o zawieszeniu broni budzi nadzieję na trwałą deeskalację konfliktu w Strefie Gazy, choć droga do całkowitego pokoju wciąż pozostaje daleka. Międzynarodowa społeczność, w tym Stany Zjednoczone i inne kraje zaangażowane w mediacje, będą musiały podjąć dalsze działania, aby zapewnić stabilizację sytuacji i zapobiec ponownemu wybuchowi przemocy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version