Rok 2024 był pełen wyzwań dla rynku pracy w województwie łódzkim, gdzie wiele firm zmierzyło się z koniecznością restrukturyzacji, w tym przeprowadzania zwolnień grupowych. Decyzje te były motywowane głównie zmniejszeniem popytu, optymalizacją kosztów oraz przenoszeniem produkcji do innych krajów. Poniżej przedstawiamy szczegółowy przegląd sytuacji na lokalnym rynku pracy, oparty na rzetelnych danych i wypowiedziach przedstawicieli firm.

POLECAMY: Rok 2024 zapamiętany zostanie w Polsce jako rok rekordowego upadki firm i zwolnień grupowych

Największe zwolnienia w regionie

BE Group: likwidacja zakładu w Trębaczewie

Firma BE Group Sp. z o.o. z gminy Działoszyn zapowiedziała likwidację swojego zakładu zajmującego się obróbką elementów metalowych. Decyzja ta dotknęła 81 pracowników. Jak wyjaśniają przedstawiciele firmy:

„Polskie oddziały BE Group były głównie dostawcami dla szwedzkich klientów. Przeniesienie produkcji do Szwecji i Finlandii pozwoli racjonalizować koszty, zwiększyć efektywność oraz zmniejszyć ślad węglowy Grupy”.

Likwidacja zakładu będzie wiązała się z jednorazowym kosztem około 30 mln koron szwedzkich (11 mln zł) i ma pozytywnie wpłynąć na wyniki finansowe całej grupy.

VMG Konstantynów: spadek popytu na wyroby z sosny

Producent mebli VMG Konstantynów ogłosił redukcję 50 etatów w wyniku zmniejszenia zamówień na wyroby z sosny litej. Tomasz Frontczak, dyrektor firmy, podkreśla:

„Ze względu na znaczny spadek popytu, produkcja zostanie przekierowana na wyroby o wyższej wartości dodanej. Zrobimy wszystko, by minimalizować skutki redukcji zatrudnienia i zapewnić stabilność zakładu w przyszłości”.

WIS Group: problemy w branży odlewnictwa

Firma WIS Group z Opoczna, zajmująca się odlewnictwem żeliwa, zapowiedziała zwolnienie 18 pracowników. Przedsiębiorstwo od dawna zmagało się z trudnościami finansowymi, a w czerwcu 2024 roku Sąd Okręgowy w Łodzi ustanowił nad nim zarząd przymusowy. Zarządca Ewa Frontczak zapowiedziała kolejne redukcje w przypadku ogłoszenia upadłości.

Likwidacja fabryk w województwie łódzkim

W 2024 roku zamknięto lub ogłoszono plany likwidacji sześciu zakładów w regionie, w tym:

  • ABB w Aleksandrowie Łódzkim: produkcja silników niskiego napięcia, 424 osoby zwolnione.
  • SFC Solutions w Piotrkowie Trybunalskim: uszczelki dla motoryzacji, 179 osób.
  • Beko w Łodzi: kuchenki i suszarki, 1100 osób.
  • Makani z gminy Kleszczów: przyprawy i zupy w proszku, 47 osób.

Skala zwolnień w liczbach

W 2024 roku pracodawcy zgłosili do zwolnień grupowych 2779 pracowników, z czego pracę faktycznie straciło 1060 osób. Likwidacje rozciągają się na początek 2025 roku – w kwietniu zakończy się np. proces zamykania fabryki Beko.

Perspektywy na przyszłość

Lokalny rynek pracy wymaga szybkich działań wspierających osoby zwolnione, takich jak programy outplacementowe czy szkolenia przekwalifikowujące. Ważne będzie także przyciąganie inwestorów i tworzenie nowych miejsc pracy w regionie. Jak podkreśla Łukasz Chłądzyński, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi:

„Najważniejsze jest zapewnienie wsparcia dla pracowników dotkniętych zmianami i stworzenie warunków do ich szybkiego powrotu na rynek pracy”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version