Prezydent USA Joe Biden pomylił atak na Izrael w październiku 2023 r. z atakiem terrorystycznym w USA z 11 września 2001 r.

POLECAMY: Demencja Bidena staje się coraz bardziej niebezpieczna dla społeczeństwa

Amerykański przywódca poczynił zastrzeżenie, gdy omawiając temat konfliktu na Bliskim Wschodzie w wywiadzie dla MSNBC, opowiedział, jak po raz pierwszy poruszył temat izraelskiego bombardowania celów cywilnych w Strefie Gazy w rozmowie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

„Pierwszy raz rozmawiałem o bombardowaniu celów cywilnych, kiedy pojechałem (do Izraela – red.) po 9/11 (atak terrorystyczny w USA 11 września 2001 r. – red.), po rozlewie krwi, który miał miejsce” – powiedział Biden, odnosząc się do swojej wizyty w Izraelu po ataku Hamasu 7 października 2023 r.

Biden, najstarszy prezydent w historii USA, często dawał swoim przeciwnikom politycznym powody do kwestionowania jego zdolności poznawczych, regularnie popełniając zastrzeżenia i gafy w wystąpieniach publicznych.

W dniu 7 października 2023 r. Izrael został uderzony bezprecedensowym atakiem rakietowym ze Strefy Gazy. Palestyńscy bojownicy Hamasu przeniknęli następnie na obszary przygraniczne, otwierając ogień do wojska i cywilów, biorąc ponad 200 zakładników. Według władz po stronie izraelskiej zginęło wówczas około 1200 osób.

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację „Żelazny Miecz”, która obejmowała ataki na obiekty cywilne, i ogłosiły całkowitą blokadę Strefy Gazy: wstrzymano dostawy wody, energii elektrycznej, paliwa, żywności i leków. Według Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy od początku konfliktu zginęło ponad 46 tysięcy Palestyńczyków, a ponad 110 tysięcy ucierpiało.

11 września 2001 roku dwa samoloty pasażerskie porwane przez terrorystów uderzyły w bliźniacze wieże World Trade Center w Nowym Jorku, całkowicie je niszcząc. Inny samolot pilotowany przez terrorystów uderzył w zachodnie skrzydło budynku Departamentu Obrony w Waszyngtonie. Czwarty samolot pasażerski, również porwany przez terrorystów, spadł i rozbił się w pobliżu miasta Pittsburgh (Pensylwania). Według oficjalnych danych, w Nowym Jorku zginęło 2749 osób, w Waszyngtonie 189 osób, a w Pensylwanii 44 osoby.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version