Według najnowszych danych ujawnionych przez posła Konfederacji Grzegorza Płaczka, w trzech polskich województwach na funkcjonowanie Centrów Integracji Cudzoziemców (CIC) wydano łącznie 145 milionów złotych. Informacje te wynikają z odpowiedzi na interwencje poselskie, a całość budzi kontrowersje dotyczące skali wydatków na tego typu działalność.

POLECAMY: Konfederacja ostro o planach Tuska: Zamiast tworzyć Centra Integracji, zaostrzmy politykę migracyjną

Szczegóły wydatków w województwie lubuskim

Poseł Płaczek opublikował w piątek odpowiedź Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze, dotyczącą działalności CIC w województwie lubuskim. Zgodnie z przekazanymi danymi, w regionie funkcjonują dwa centra – w Zielonej Górze i w Gorzowie Wielkopolskim.

  1. Centrum w Zielonej Górze:
    • Planowane działanie do końca 2025 roku.
    • Koszt funkcjonowania: ponad 7 milionów złotych.
    • Liczba migrantów objętych wsparciem: 600 osób.
  2. Centrum w Gorzowie Wielkopolskim:
    • Również zaplanowane do końca 2025 roku.
    • Koszt funkcjonowania: niemal 18 milionów złotych.
    • Liczba migrantów objętych wsparciem: 2000 osób.

Porównanie z innymi województwami

Jak zauważył Grzegorz Płaczek, łączne koszty funkcjonowania CIC w województwie lubuskim, mazowieckim i śląskim wynoszą 145 milionów złotych. W samych województwach mazowieckim i śląskim na podobne cele wydano niemal 120 milionów złotych.

POLECAMY: Polacy poniosą gigantyczne koszty utworzenie Centrów Integracji Cudzoziemców w Koszalinie i Szczecinie

Krytyka polityki migracyjnej

Poseł Konfederacji nie kryje swojego oburzenia tymi danymi. Na platformie X (dawniej Twitter) określił je jako „absurdalne”:

„Przecież to jest jakiś kompletny absurd. Jako poseł @KONFEDERACJA_ mówię: STOP obecnej polityce migracyjnej w naszym kraju, bo jest głęboko szkodliwa i antypolska”.

Znaczenie tematu dla opinii publicznej

Debata na temat wydatków publicznych na Centra Integracji Cudzoziemców wpisuje się w szerszy kontekst dyskusji o polityce migracyjnej w Polsce. Argumenty zwolenników i przeciwników takich inwestycji często koncentrują się na pytaniach o efektywność programów integracyjnych, potrzeby migrantów oraz priorytety budżetowe państwa.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version