Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) opublikował raport ostrzegający przed potencjalnym kryzysem polskiego systemu emerytalnego. Eksperci alarmują, że bez kompleksowych reform Polaków czekają głodowe emerytury, co może znacząco wpłynąć na jakość życia najstarszych obywateli.
POLECAMY: Dziemianowicz-Bąk: Rząd powonień wprowadzić mechanizm zachęcający do dłuższej aktywności zawodowej
„Przewiduje się, że w długim terminie starzenie się społeczeństwa osłabi adekwatność polskiego publicznego systemu emerytalnego, szczególnie dla biedniejszych emerytów, kobiet i niestandardowych pracowników. Bez żadnych reform do 2050 r. średni wskaźnik świadczeń spadnie z 45 do 29 procent” – podkreślają autorzy raportu.
Obecny stan systemu emerytalnego
Obecna przeciętna emerytura w Polsce wynosi 1780,96 zł brutto, co już teraz dla wielu emerytów stanowi niewystarczającą kwotę do pokrycia podstawowych potrzeb. W świetle analiz MFW, brak działań może spowodować, że w ciągu kilkunastu lat świadczenia emerytalne będą zbliżone do minimalnych poziomów.
Według danych Funduszu, koszt pozostawienia systemu emerytalnego w jego obecnej formie może wynieść około 6 punktów procentowych PKB do 2050 roku. To ogromne obciążenie, które może mieć dalekosiężne konsekwencje gospodarcze.
Rekomendacje ekspertów MFW
W raporcie znalazły się propozycje wielotorowych działań, które mogłyby zminimalizować skutki nadchodzącego kryzysu. Do kluczowych rekomendacji należą:
- Podniesienie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.
- Wprowadzenie zachęt do dłuższej pracy dla osób w wieku emerytalnym.
- Ustanowienie minimalnego okresu składkowego, który byłby warunkiem uzyskania świadczenia.
Polityka rządu wobec wieku emerytalnego
Obecny rząd stanowczo sprzeciwia się podwyższeniu wieku emerytalnego. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wyraziła przekonanie, że zamiast obligatoryjnego wydłużania aktywności zawodowej, lepszym rozwiązaniem byłoby zachęcanie emerytów do dłuższej pracy.
– Na pewno nie należy podnosić wieku emerytalnego. Powinniśmy wprowadzać polityki, które motywują osoby po przekroczeniu wieku emerytalnego do pozostania aktywnymi zawodowo – powiedziała minister. Dodała również, że dłuższa praca powinna być wynikiem dobrowolnej decyzji, a nie narzuconego przymusu.
Czy zmiany są nieuniknione?
Według analityków brak reform może pogłębić problem ubóstwa wśród seniorów oraz osłabić stabilność finansową państwa. Starzenie się społeczeństwa i niski współczynnik dzietności powodują, że liczba osób aktywnych zawodowo w stosunku do liczby emerytów będzie stale malać.
Czy wprowadzenie zmian jest tylko kwestią czasu? Opinie rządzących i ekspertów pokazują, że debata na temat przyszłości polskiego systemu emerytalnego będzie jednym z kluczowych tematów najbliższych lat.