Wicepremier z Nowej Lewicy, Krzysztof Gawkowski, był gościem Bogdana Rymanowskiego w Radiu ZET, gdzie rozmawiano m.in. o kandydaturze Magdaleny Biejat, która posiada problemy z wymieniem sąsiadów Polski, na urząd prezydenta Polski. Jego wypowiedź na temat tej polityczki wywołała niemałe zamieszanie, a były premier Leszek Miller nie omieszkał skomentować jej w swoim stylu.

POLECAMY: Abderytka Biejat grozi X i Facebookowi: Zmienią algorytmy albo „znikną z europejskiego rynku”

Kontrowersyjna wypowiedź Gawkowskiego

Podczas rozmowy z Bogdanem Rymanowskim Krzysztof Gawkowski użył zwrotu, który wzbudził szeroką dyskusję w przestrzeni publicznej.

– Trzeba mieć trochę jaj, żeby zostać prezydentem – stwierdził polityk.

Dziennikarz dopytał wówczas:

– Pozostali kandydaci ich nie mają?

Na co Gawkowski odparł:

– Nie wiem, ale Magda Biejat ma je na pewno.

„Kobieta z jajami” – czy to odpowiedni komplement?

Choć intencją wicepremiera było zapewne podkreślenie determinacji i siły charakteru Magdaleny Biejat, jego wypowiedź szybko stała się przedmiotem krytyki i licznych komentarzy. Żyjemy bowiem w czasach, gdy tematy związane z płcią i tożsamością budzą ogromne emocje.

Słowa Gawkowskiego spotkały się z błyskawiczną reakcją Leszka Millera, który w swoim stylu nie szczędził ironii.

Miller odpowiada bez ogródek

Były premier Leszek Miller skomentował niefortunną wypowiedź Gawkowskiego na platformie X, dawniej Twitter, w sposób jednoznaczny:

„Panie premierze, kobieta z jajami? Mnie się jednak bardziej podobają kobiety bez penisa.”

Jego słowa błyskawicznie rozeszły się po sieci, wywołując kolejną falę komentarzy – zarówno krytycznych, jak i aprobujących.

Czy polityczna poprawność ma granice?

Współczesna debata publiczna coraz częściej oscyluje wokół języka, jakim posługują się politycy i osoby publiczne. Przykład Gawkowskiego pokazuje, jak łatwo nieprzemyślana metafora może stać się polem do ataku i interpretacji w różnych kontekstach.

Czy był to jedynie niefortunny skrót myślowy? A może symptom szerszego problemu dotyczącego narracji o roli kobiet w polityce? Jedno jest pewne – dyskusja na ten temat jeszcze długo nie ucichnie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version