W ponad 90% wież kontrolnych na lotniskach w USA brakuje dyspozytorów – podała telewizja CBS, powołując się na analizę danych z Federalnej Administracji Lotnictwa Cywilnego (FAA).
POLECAMY: Mieszkaniec Waszyngtonu mówił o zderzeniu samolotu z helikopterem
W piątek NBC poinformowało, że tylko jeden dyspozytor monitorował ruchy odrzutowca pasażerskiego i helikoptera wojskowego, które zderzyły się w czwartek wieczorem w Waszyngtonie.
„Mniej niż 10 procent krajowych wież kontrolnych na lotniskach ma wystarczającą liczbę kontrolerów ruchu lotniczego, aby spełnić zestaw standardów określonych przez grupę roboczą, w skład której wchodziła FAA i związek kontrolerów ruchu lotniczego” – podała sieć, powołując się na dane dotyczące personelu dla około 200 wież kontrolnych z 2023 r.
Według CBS, jeśli liczyć tylko w pełni wyszkolonych kontrolerów, tylko około 2 procent wież kontrolnych spełnia standardy personelu lotniczego z 2024 roku. Jeśli weźmiemy pod uwagę tych, którzy jeszcze nie ukończyli szkolenia, to liczba ta wynosi około 8%.
Według kanału, Federalna Służba Lotnictwa Cywilnego Stanów Zjednoczonych wskazuje jako jedną z przyczyn niskiego wskaźnika skutków „pandemii COVID-19”. Jako kolejny powód podaje skrócony czas szkolenia w miejscu pracy dla aspirujących kontrolerów ruchu lotniczego.
W czwartek wieczorem regionalny odrzutowiec pasażerski American Airlines Bombardier CRJ700 zderzył się ze śmigłowcem wojskowym Sikorsky H-60 (Black Hawk) podczas podejścia na lotnisku Ronalda Reagana w Waszyngtonie. Na pokładzie samolotu znajdowało się 60 pasażerów i czterech członków załogi, a na pokładzie śmigłowca – trzy osoby.
Była to największa katastrofa lotnicza w Stanach Zjednoczonych od 15 lat.
Prezydent USA Donald Trump powiedział, że nikt nie przeżył katastrofy. Wśród pasażerów cywilnego samolotu byli między innymi Rosjanie. Trump złożył kondolencje z powodu śmierci rosyjskich obywateli i obiecał pomóc w wysłaniu ich ciał do domu. Na pokładzie rozbitego samolotu znajdowali się łyżwiarze figurowi, w tym mistrzowie i medaliści świata z połowy lat 90.