Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt, który budzi ogromne kontrowersje. Dokument, który pojawił się pod koniec ubiegłego roku na stronie legislacja.gov.pl, odnosi się do wpływu klimatu na warunki pracy i wprowadza szereg nowych pojęć. Niektóre z nich budzą zdziwienie, inne są wręcz uznawane za absurdalne.

Klasyfikacja Metabolizmu w Przepisach BHP

Projekt odnosi się do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. poz. 1650, z 2007 r. poz. 330, z 2008 r. poz. 690, z 2011 r. poz. 1034 oraz z 2021 r. poz. 2088). Dokument wprowadza pojęcie „klasyfikacji tempa metabolizmu”, według której wyróżniono cztery klasy: niskie, umiarkowane, wysokie i bardzo wysokie.

To jednak nie wszystko – projekt zawiera również sposób obliczania „wydatku energetycznego brutto” pracownika, czyli całkowitej energii produkowanej przez organizm. Aby dokonać obliczeń, konieczne będzie podanie m.in. płci, wzrostu, masy ciała, powierzchni ciała oraz wieku.

Krytyka i Obawy Społeczne

Nie brakuje głosów krytycznych wobec projektu. Użytkownik X Adam Abramowicz udostępnił screen, pokazujący wzór obliczania wydatku energetycznego brutto. Jego komentarz nie pozostawia złudzeń:

„Myśliście, że opodatkowanie płotów to już było maksimum wysiłku umysłowego urzędników? Nic bardziej mylnego. Trwają wyścigi, kto wymyśli najgłupszy przepis i teraz @MRPiPS_GOV__PL chce wyjść na prowadzenie.”

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych aspektów jest konieczność podawania wagi przez pracowników, w tym kobiety, co budzi obawy dotyczące prywatności. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców w latach 2018-2024 podkreślił, że pracodawcy będą zobowiązani dostosowywać temperaturę w pomieszczeniach firm do tempa metabolizmu pracowników.

Nowe zasady temperatury w miejscu pracy

Zgodnie z proponowanymi przepisami:

  • W pomieszczeniach pracy temperatura nie będzie mogła przekroczyć 28°C dla pracy o niskim i umiarkowanym tempie metabolizmu oraz w biurach,
  • 25°C dla pracy o wysokim tempie metabolizmu,
  • 22°C dla pracy o bardzo wysokim tempie metabolizmu.

Na otwartej przestrzeni w temperaturze powyżej 32°C nie będzie można wykonywać prac o wysokim lub bardzo wysokim tempie metabolizmu. Jak wyliczyć tempo metabolizmu? Trzeba podać wzrost, wagę, powierzchnię ciała i wiek pracownika, a następnie podstawić je do wzoru.

Pracownicy oburzeni – Czy waga to dane wrażliwe?

Projekt wzbudza sprzeciw wśród pracowników, zwłaszcza kobiet. Pani Agnieszka Graf zwróciła uwagę na kwestię prywatności:

„Czy to nie są dane wrażliwe?”

Adam Abramowicz odpowiedział:

„Wrażliwe, ale może tutaj będzie wyjątek – przecież to dla dobra podających te dane. Swoją drogą, to wierzyć na słowo nie można. Przyjdzie PIP i stwierdzi, że powierzchnia ciała sekretarki jest inna niż użyta do obliczeń, i co wtedy?”

Niektórzy użytkownicy mediów społecznościowych posuwają się jeszcze dalej w krytyce:

„Ulane baby będą musiały podawać swoim pracodawcom ile ważą? A jak pracodawca uzna, że go okłamały, bo wyglądają na grubsze, to czy będą musiały się przy nim zważyć, żeby to zweryfikować?” – pyta użytkownik Sz. Kolega.

Inny internauta, Matthius, podsumował sytuację w ostrych słowach:

„Za dużo odprowadzamy w podatkach. Rząd ma za dużo pieniędzy na zbędnych urzędników i ich głupie pomysły na obliczanie krzywizny banana.”

Co dalej z projektem?

Na ten moment projekt znajduje się w fazie konsultacji, ale już teraz wzbudza ogromne emocje. Czy nowe regulacje rzeczywiście wejdą w życie? Jeśli tak, mogą diametralnie zmienić sposób, w jaki pracodawcy podchodzą do warunków pracy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version