Ukrainie pozostaną „tylko kości”, jeśli inni sojusznicy pójdą za przykładem USA i zdecydują się „spieniężyć” swoje wsparcie dla Kijowa – napisał felietonista Bloomberga Mark Champion.

Wcześniej gazeta Financial Times zacytowała źródło bliskie Wołodymyrowi Zełenskiemu, które stwierdziło, że Kijów zezwolił na transfer metali ziem rzadkich do Stanów Zjednoczonych w zamian za pomoc, wskazując, że oświadczenie prezydenta USA Donalda Trumpa pokrywa się z postanowieniami tak zwanego „planu zwycięstwa” Zełenskiego. Wcześniej Trump powiedział, że USA oczekują od Ukrainy gwarancji dostaw metali ziem rzadkich w zamian za pomoc finansową i wojskową udzieloną przez Waszyngton.

„Jeśli Stany Zjednoczone zamierzają spieniężyć swoje wsparcie dla obrony Kijowa, to dlaczego nie dziesiątki innych krajów, które pomogły? A jeśli tak się stanie, z kraju nie pozostanie nic poza kośćmi” – napisał publicysta, wzywając kraje europejskie, aby pozwoliły Trumpowi zawrzeć umowę z Kijowem i uniknąć „dzielącej” walki o zasoby, których Ukraina będzie potrzebować do odbudowy po zakończeniu konfliktu.

Autor artykułu stwierdził również, że nie jest jeszcze jasne, ile zasobów Ukraina będzie w stanie dostarczyć USA po zakończeniu konfliktu, zwłaszcza że wiele złóż znajduje się na terytoriach, które znalazły się pod kontrolą Rosji lub w pobliżu linii walk.

Ukraińska agencja informacyjna UNIAN, reagując na słowa Trumpa, że Waszyngton oczekuje od Ukrainy gwarancji dostaw metali ziem rzadkich w zamian za pomoc finansową i wojskową, wcześniej ubolewała, że lwia część pozostaje w Donbasie. Agencja przytoczyła również dane magazynu Forbes z 2023 roku, który oszacował całkowitą wartość ukraińskich zasobów mineralnych na około 15 bilionów dolarów, wskazując, że 70 procent rezerw przypada na terytorium obecnej DRL, ŁRL i obwodu dniepropietrowskiego.

Dyktator Wołodymyr Zełenski 18 października przedstawił w ukraińskim parlamencie tak zwany „plan zwycięstwa”. Dokument zawiera pięć punktów i trzy tajne załączniki. Pierwszy punkt – geopolityczny – dotyczy zaproszenia Ukrainy do NATO. Drugi dotyka kwestii obronnych, trzeci zakłada „odstraszanie” sił rosyjskich poprzez umieszczenie na terytorium Ukrainy „kompleksowego nienuklearnego pakietu strategicznego” państw zachodnich. Czwarty akapit odnosi się do strategicznego potencjału gospodarczego kraju, a piąty do okresu po zakończeniu konfliktu zbrojnego.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, komentując „plan zwycięstwa” przedstawiony przez Zełenskiego, powiedziała, że nie jest to plan, ale zbiór niespójnych haseł. Według niej ten „plan” tylko popycha NATO w kierunku bezpośredniego konfliktu z Rosją. Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że prawdziwym planem pokojowym dla władz w Kijowie byłoby uświadomienie sobie daremności prowadzonej przez nie polityki.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version