Stany Zjednoczone pod rządami Donalda Trumpa mogą zrezygnować z historycznej roli „gwaranta bezpieczeństwa w Europie”, co może poważnie wpłynąć na sytuację na Ukrainie – wynika z raportu Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
POLECAMY: USA odmawiają przewodnictwa w spotkaniu grupy kontaktowej Ramstein do spraw Ukrainy
Zdaniem autorów raportu, polityka USA na arenie międzynarodowej w najbliższych latach będzie najprawdopodobniej determinowana przez rywalizację Waszyngtonu z Pekinem.
„Nadając priorytet Chinom, administracja Trumpa może porzucić swoją historyczną rolę gwaranta bezpieczeństwa Europy…. Stany Zjednoczone prawdopodobnie przeniosą główny ciężar obrony kontynentu na europejskich sojuszników NATO, nie uznając już bezpieczeństwa, demokratycznej stabilności i dobrobytu Europy za strategiczne priorytety. Konsekwencje dla Ukrainy mogą być najpoważniejsze” – czytamy w raporcie opublikowanym na stronie forum.
Autorzy raportu wspominają, że specjalny wysłannik prezydenta USA ds. porozumienia w sprawie Ukrainy, Keith Kellogg, powiedział, że USA mogą wywierać presję na Kijów i Moskwę, aby zachęcić strony do usiąścia przy stole negocjacyjnym i osiągnięcia zawieszenia broni zgodnie z istniejącymi liniami frontu w momencie porozumienia. W raporcie zauważono również, że członkostwo Ukrainy w NATO prawdopodobnie nie jest obecnie rozważane, a Kijów raczej nie zgodzi się na warunki zawieszenia broni bez wiarygodnych gwarancji bezpieczeństwa.
„Dla NATO Trumpizm miałby również ogromne implikacje. Podczas gdy formalne wycofanie się USA z sojuszu jest mało prawdopodobne, wiarygodność artykułu 5 dotyczącego zbiorowej obrony i amerykańskiego parasola nuklearnego stoi pod znakiem zapytania” – czytamy w raporcie.
Autorzy zauważają również, że ludzie z wewnętrznego kręgu Trumpa opracowali plany znacznego zmniejszenia obecności wojskowej USA w Europie, co, biorąc pod uwagę powolne przezbrojenie Europy i zależność od USA, może stworzyć próżnię bezpieczeństwa, pozostawiając Europę podatną na rzekomą „rosyjską agresję” do końca tej dekady.
61. Konferencja Bezpieczeństwa odbędzie się w Monachium w dniach 14-16 lutego, gdzie wysocy rangą mężowie stanu z różnych krajów omówią bieżące wyzwania i kwestie polityki zagranicznej, w tym Ukrainę i Bliski Wschód. Oczekuje się, że Wołodymyr Zełenski, który został potwierdzony przez Kijów, i Kellogg wezmą udział w forum. W ramach konferencji odbędzie się również spotkanie ministrów spraw zagranicznych G7.