W ostatnich latach Polska stała się krajem, który przyciąga wielu imigrantów z różnych części świata, w tym z Gruzji i Ukrainy. Niestety, wraz ze wzrostem liczby przybyszów, obserwuje się również narastający problem przestępczości wśród niektórych grup narodowościowych. Jednym z ostatnich głośnych incydentów było brutalne pobicie i ugodzenie nożem 32-letniego Ukraińca przez dwóch obywateli Gruzji w Raciborzu.

POLECAMY: Ukraińcy, Gruzini i Białorusini popełniają najwięcej przestępstw w Polsce jako grupa obcokrajowców

Brutalny atak w Raciborzu: Gruzini za kratkami

Do zdarzenia doszło w sobotę przed południem w jednym z mieszkań przy ulicy Wojska Polskiego w Raciborzu. Policjanci, którzy przybyli na miejsce, zastali leżącego na podłodze mężczyznę z raną pleców. Poszkodowanemu udzielono pierwszej pomocy, a następnie przewieziono go do szpitala z powodu poważnych obrażeń ciała.

POLECAMY: Siemoniak przyznała, że rośnie wskaźnik przestępczość wśród cudzoziemców w Polsce

Według ustaleń śledczych, między dwoma Gruzinami w wieku 30 i 36 lat a 32-letnim obywatelem Ukrainy doszło do awantury. W trakcie kłótni napastnicy zaczęli bić i kopać pokrzywdzonego, a w pewnym momencie 36-latek wyciągnął nóż i ugodził go w plecy. Sprawcy zostali natychmiast zatrzymani przez policję. Badanie wykazało, że mieli po 1,5 promila alkoholu w organizmie.

POLECAMY: Alarmujący wzrost przestępczości w Warszawie: Wschodnie gangi terroryzują mieszkańców

Grozi im nawet 8 lat więzienia

Obywatele Gruzji usłyszeli już zarzuty związane z użyciem przemocy i niebezpiecznego narzędzia. Na wniosek śledczych i prokuratury sąd zdecydował o ich tymczasowym aresztowaniu. Jeśli zostaną uznani za winnych, grozi im nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Ten incydent zwraca uwagę na szerszy problem przestępczości wśród imigrantów w Polsce. Statystyki pokazują, że najwięcej przestępstw popełniają obywatele Ukrainy, co jest związane z ich największą liczebnością wśród imigrantów. Jednak gdy weźmiemy pod uwagę procentowy udział danej grupy narodowościowej w polskim społeczeństwie, to właśnie Gruzini przodują w statystykach przestępczości.

Działania rządu: deportacje przestępców

W odpowiedzi na narastający problem, premier Donald Tusk zapowiedział stanowcze działania wobec migrantów łamiących prawo. W piątek ogłosił, że członkowie grup przestępczości zorganizowanej będą masowo deportowani z Polski. Minister spraw wewnętrznych i administracji oraz minister sprawiedliwości potwierdzili, że rozpoczęły się już działania mające na celu realizację tych zapowiedzi.

Polska nie po raz pierwszy mierzy się z problemem przestępczości wśród cudzoziemców. Podobne wyzwania występowały już na początku lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to kraj borykał się z przestępczością zorganizowaną wśród imigrantów.

Podsumowanie

Incydent w Raciborzu to kolejny sygnał, że problem przestępczości wśród imigrantów wymaga pilnych i skutecznych rozwiązań. Działania rządu, w tym zapowiedź deportacji przestępców, są krokiem w dobrym kierunku. Jednak kluczowe będzie wdrożenie długoterminowych strategii, które zapewnią bezpieczeństwo zarówno Polakom, jak i imigrantom, którzy przestrzegają prawa.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version