Szefowie dyplomacji Polski, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii oraz Unii Europejskiej wyrazili swoje stanowisko wobec środowej inicjatywy pokojowej prezydenta Stanów Zjednoczonych. W oficjalnym oświadczeniu podkreślili swoje niezachwiane poparcie dla Ukrainy i zobowiązanie do dalszego wzmacniania jej pozycji na arenie międzynarodowej.

POLECAMY: Trump i Putin osiągnęli porozumienie w sprawie konfliktu na Ukrainie

Europa wspiera Ukrainę do osiągnięcia trwałego pokoju

W oświadczeniu sygnatariusze zadeklarowali: “Jesteśmy zaangażowani na rzecz niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej w obliczu agresywnej wojny Rosji”. Wyrazili również zamiar dalszego wzmacniania wsparcia dla Ukrainy, zaznaczając, że będą ją wspierać tak długo, aż zostanie osiągnięty “sprawiedliwy, wszechstronny i trwały pokój”. Według nich taki pokój powinien obejmować “gwarancje dla Ukrainy i dla nas”.

POLECAMY: Donald Trump i Władimir Putin rozmawiali o pokoju na Ukrainie. Donald Tusk komentuje

Silne gwarancje bezpieczeństwa kluczem do stabilności

Zdaniem przedstawicieli sześciu państw gwarancje te powinny być “silnymi gwarancjami bezpieczeństwa”, co ich zdaniem stanowi podstawę “silnego bezpieczeństwa transatlantyckiego”. Mimo jasnego przekazu w kwestii wsparcia dla Ukrainy, w oświadczeniu zabrakło szczegółowych informacji na temat natury tych gwarancji oraz sposobu ich wdrożenia.

W dokumencie podkreślono także, że przyszłe kroki będą negocjowane z głównym sojusznikiem – Stanami Zjednoczonymi. Głównym celem pozostaje postawienie Ukrainy w “pozycji siły”, co ma zapewnić jej korzystne warunki w ewentualnych rozmowach pokojowych.

Europa chce brać aktywny udział w negocjacjach

Jednym z kluczowych punktów deklaracji europejskich przywódców jest stwierdzenie, że “Ukraina i Europa muszą być częścią jakichkolwiek negocjacji”. Podkreślono także, że “bezpieczeństwo kontynentu europejskiego jest naszą wspólną odpowiedzialnością”, a skuteczna obrona wymaga ścisłej współpracy pomiędzy państwami europejskimi oraz ich sojusznikami. Sygnatariusze wezwali do “pracowania razem na rzecz wzmocnienia zdolności kolektywnej obrony”.

Trump i Putin rozpoczynają rozmowy pokojowe

W środę odbyła się rozmowa telefoniczna pomiędzy Donaldem Trumpem a Władimirem Putinem. Prezydenci USA i Rosji zgodzili się na rozpoczęcie negocjacji dotyczących zakończenia wojny na Ukrainie. Trump, relacjonując rozmowę, wyraził optymizm co do jej przebiegu, podkreślając, że on i Putin łączą “zdrowy rozsądek”. Dodał także, że widzi możliwość “bardzo bliskiej współpracy” z Rosją, pisząc o “wielkich korzyściach, jakie pewnego dnia odniesiemy współpracując”.

Amerykański zespół negocjacyjny – Bez specjalnego wysłannika ds. Ukrainy i Rosji

Donald Trump ogłosił skład amerykańskiego zespołu negocjacyjnego, w którym zabraknie Keitha Kellogga – specjalnego wysłannika ds. Ukrainy i Rosji. Rosjanie wcześniej kwestionowali jego udział w rozmowach, co mogło wpłynąć na decyzję prezydenta USA.

Trump dał także do zrozumienia, że dopiero po rozmowie z Putinem poinformuje o rozpoczęciu negocjacji prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego. Taka kolejność wywołuje kontrowersje w kontekście europejskich deklaracji dotyczących konieczności uwzględnienia Ukrainy w rozmowach pokojowych.

Chiny gotowe zorganizować negocjacje

W odpowiedzi na rozwój sytuacji Chiny zaproponowały możliwość zorganizowania negocjacji pokojowych. Wcześniej pojawiły się doniesienia sugerujące, że rozmowy amerykańsko-rosyjskie mogą odbyć się w Arabii Saudyjskiej.

Podsumowanie

Reakcja europejskich dyplomatów na inicjatywę pokojową prezydenta USA pokazuje jednoznaczne stanowisko w sprawie dalszego wsparcia dla Ukrainy i potrzeby silnych gwarancji bezpieczeństwa. Jednocześnie, niezależne rozmowy pomiędzy Donaldem Trumpem a Władimirem Putinem budzą wątpliwości co do roli Ukrainy w procesie negocjacyjnym. Kluczowe będzie dalsze stanowisko europejskich przywódców oraz ich zdolność do wpływania na kształt przyszłych rozmów pokojowych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version