Rozmowy między prezydentem USA Donaldem Trumpem a Władimirem Putinem wywołały falę niepokoju wśród państw Unii Europejskiej. Obawy przed „kapitulacją” Ukrainy oraz brak doświadczenia w negocjacjach z Rosjanami w administracji Trumpa stwarzają poważne zagrożenia zarówno dla UE, jak i dla Ukrainy. W tym artykule przyjrzymy się trzem możliwym scenariuszom rozwoju sytuacji na Ukrainie, które przedstawili dziennikarze Bloomberga.
POLECAMY: Sekretarz obrony USA: Członkostwo Ukrainy w NATO oraz granice sprzed 2014 roku nierealne
1. Scenariusz podstawowy: Rosja utrzymuje kontrolę nad zdobytymi terytoriami
Najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada, że terytorium przejęte przez armię rosyjską pozostanie pod faktyczną kontrolą Rosji w dającej się przewidzieć przyszłości. Ukraina otrzyma pewne gwarancje bezpieczeństwa, ale członkostwo w NATO najpewniej nie jest jeszcze brane pod uwagę. Wszelkie obietnice składane dziś będą ostatecznie zależeć od przyszłych przywódców politycznych.
Europejczycy będą próbowali przekonać Trumpa, by ten utrzymał amerykańskie wsparcie dla Kijowa na tyle długo, aby kraje UE miały czas na zbudowanie własnych możliwości obronnych.
2. Najlepsza opcja: Zobowiązanie USA i Europy do interwencji
Idealnym scenariuszem dla Kijowa byłoby dwustronne zobowiązanie USA i Europy do interwencji w sytuacji, gdyby Moskwa wycofała się z porozumienia. Partnerzy Kijowa mogliby zobowiązać się do zwiększenia wsparcia militarnego i ponownego nałożenia lub zaostrzenia sankcji wobec Rosji. Mogliby również pomóc Ukrainie rozwinąć przemysł obronny i odbudować siły zbrojne, aby mogły służyć jako główna siła odstraszająca przeciwko agresji Kremla.
Jeżeli UE spełni wszystkie te warunki, może to utorować Ukrainie drogę do przystąpienia do bloku, być może w ciągu najbliższych 10 lat, wzmacniając jej wschodnią flankę i pokazując większą zdolność do wywierania wpływu na sąsiednie kraje.
3. Najgorszy scenariusz: Trump traci zainteresowanie Ukrainą
W najgorszym przypadku, Trump może stracić zainteresowanie przyszłością Ukrainy jeszcze przed osiągnięciem porozumienia, odcinając pomoc wojskową i finansową i pozostawiając rozwiązanie problemu Europejczykom. Nawet jeśli rozmowy Trumpa z Putinem doprowadzą do zawarcia porozumienia pokojowego, które początkowo uda się utrzymać, może to jedynie opóźnić kolejny etap tego, co Putin nazwał wojną między NATO a Rosją.
Umowa pozwoli zachować suwerenność Ukrainy i umożliwi krajowi rozpoczęcie odbudowy. Może jednak również umocnić sukcesy Putina: kontrolę nad znaczną częścią terytorium Ukrainy i stanowić potencjalną przeszkodę na drodze Kijowa do przystąpienia do NATO.
Podsumowanie
Rozmowy Trumpa z Putinem mogą mieć daleko idące konsekwencje dla bezpieczeństwa Ukrainy i Europy. Najbardziej prawdopodobnym celem rosyjskiej agresji byłyby państwa bałtyckie, które Putin postrzega jako część imperium rosyjskiego, które pragnie przywrócić. W zależności od rozwoju sytuacji, możemy być świadkami zarówno wzmocnienia pozycji Ukrainy, jak i jej dalszej destabilizacji.