W ostatnich dniach premier Donald Tusk intensywnie pracował nad planami deregulacji polskiej gospodarki, spotykając się z przedstawicielami biznesu i zapowiadając konkretne działania. Temat ten stał się kluczowym elementem dyskusji podczas konferencji „Polska. Rok przełomu” oraz spotkań w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM). Co to oznacza dla polskich przedsiębiorców? Sprawdźmy, jakie zmiany szykuje rząd i jak mogą wpłynąć na rozwój biznesu w Polsce.
POLECAMY: Przedsiębiorcy wygrywają odszkodowanie za bezprawny lockdown w czasie rzekomej pandemii
Deregulacja gospodarki priorytetem rządu Donalda Tuska
Podczas poniedziałkowej konferencji „Polska. Rok przełomu” premier Donald Tusk podkreślił, że podstawą strategii gospodarczej rządu będą inwestycje. – W Polsce inwestycje w roku 2025 to będzie ponad 650 miliardów złotych. (…) Jesteśmy przekonani w rządzie, że to ostrożny szacunek – oznajmił szef rządu. Jednym z kluczowych elementów tej strategii ma być deregulacja, czyli uproszczenie przepisów i ograniczenie biurokracji, które utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej.
Tusk zwrócił się bezpośrednio do prezesa InPostu, Rafała Brzoski, z prośbą o przygotowanie rekomendacji w sprawie deregulacji. Miliarder przyjął propozycję premiera, co zapoczątkowało szeroką dyskusję na temat koniecznych zmian w polskim prawie.
Spotkanie w KPRM: Rząd i biznes łączą siły
W piątek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie premiera Donalda Tuska z przedsiębiorcami, poświęcone właśnie tematyce deregulacji. W rozmowach uczestniczyli także minister finansów Andrzej Domański oraz minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Po stronie biznesu obecni byli m.in. Rafał Brzoska, który ma koordynować prace nad propozycjami deregulacyjnymi, oraz prezes Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki.
– Za nami dobre spotkanie. Plan działań gotowy. A za chwilę widzę się z naukowcami. Nie zwalniamy tempa! – napisał premier Tusk na platformie X, podkreślając determinację rządu do wprowadzenia zmian.
Za nami dobre spotkanie. Plan działań gotowy. A za chwilę widzę się z naukowcami. Nie zwalniamy tempa! pic.twitter.com/L3Y9PiwOEH
— Donald Tusk (@donaldtusk) February 14, 2025
Brzoska: „Lista absurdów jest gigantyczna”
Rafał Brzoska, prezes InPostu, po spotkaniu w KPRM podzielił się swoimi spostrzeżeniami. Jak stwierdził, wezwanie premiera do deregulacji spotkało się z ogromnym odzewem ze strony przedsiębiorców. – W ciągu 24 godzin nadesłano ponad tysiąc propozycji – poinformował Brzoska.
Miliarder zapowiedział, że szczegóły dotyczące prac zespołu do spraw deregulacji będą publicznie dostępne już w najbliższy poniedziałek. – Każdy projekt, nad którym będzie pracował zespół, będzie transparentnie do wglądu absolutnie dla każdego, na stronie internetowej – zapewnił.
Brzoska podkreślił, że celem działań jest rozwiązanie „różnego rodzaju udręk urzędniczych i biurokratycznych”. – Lista absurdów jest gigantyczna – ocenił. Co więcej, do prac nad projektem zgłosiło się już 500 osób, które chcą działać na zasadzie wolontariatu.
Co dalej z deregulacją?
Planowane zmiany mają na celu nie tylko uproszczenie procedur, ale także zwiększenie transparentności i ułatwienie dostępu do informacji dla przedsiębiorców. Rząd Donalda Tuska deklaruje, że priorytetem jest stworzenie przyjaznych warunków do prowadzenia biznesu, co ma przełożyć się na wzrost inwestycji i rozwój gospodarczy Polski.
Czy zapowiadana deregulacja rzeczywiście przyniesie rewolucję w polskim biznesie? Wiele zależy od skuteczności wdrożenia planów oraz współpracy między rządem a przedsiębiorcami. Jedno jest pewne – temat ten będzie jednym z kluczowych w najbliższych miesiącach.