Amerykański miliarder, szef Departamentu Efektywności Rządowej USA (DOGE) i przedsiębiorca Elon Musk po raz kolejny opowiedział się za prawicową partią Alternatywa dla Niemiec (AfD), nazywając jej poparcie w przedterminowych wyborach do Bundestagu „kluczowym” dla przetrwania kraju.

POLECAMY: Musk nazywa AfD jedyną nadzieją Niemiec

„To jest niezwykle ważne” – napisał Musk na portalu społecznościowym X, komentując wpis jednego z użytkowników, który stwierdził, że Niemcy powinni głosować na AfD, aby zapewnić przetrwanie swojego kraju.

Musk już wcześniej, tuż przed zbliżającymi się wyborami do Bundestagu, oświadczył, że prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest jedyną nadzieją Niemiec.

Wcześniej Musk napisał w artykule dla niemieckiej gazety Welt, że prawicowa partia AfD jest jedyną siłą polityczną w Niemczech, która jest w stanie uratować kraj przed staniem się „cieniem jego dawnej tożsamości”. Publikacja tego artykułu wywołała burzliwą debatę zarówno w redakcji gazety Welt, jak i w całych Niemczech. Szefowa działu opinii w gazecie Welt, Eva Marie Kogel, złożyła rezygnację po opublikowaniu artykułu, a Friedrich Merz nazwał artykuł bezprecedensową ingerencją w niemieckie wybory. Nie powstrzymało to jednak Muska, który później przeprowadził internetową rozmowę z współprzewodniczącą AfD i kandydatką na kanclerza Alice Weidel.

Przedterminowe wybory w Niemczech odbędą się 23 lutego. Według najnowszego sondażu YouGov, liderem wyścigu wyborczego pozostaje blok Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej i Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CDU /CSU). 29% respondentów jest gotowych na niego głosować. Prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) ma wskaźnik poparcia na poziomie 21%, podczas gdy Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) spadł do 16%. Poparcie dla Zielonych (12%) i Partii Lewicy (6%) pozostało na tym samym poziomie. Partia Sahra Wagenknecht Związek na rzecz Rozumu i Sprawiedliwości (SWJ) może nadal wejść do Bundestagu z poparciem na poziomie 5%, ale Wolna Demokratyczna Partia Niemiec (FDP) z 4% zwolenników będzie miała 1% mniej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version