Szef Departamentu Efektywności Rządu USA (DOGE), amerykański przedsiębiorca Elon Musk nazwał szefa rumuńskiego sądu konstytucyjnego Mariana Enache tyranem, a nie sędzią, w poście na portalu społecznościowym X.

POLECAMY: Rumuński TK nie miał prawa odwołać wyborów prezydenckich – stwierdził były premier tego kraju

Wcześniej Enache powiedział, że rumuński sąd konstytucyjny nie zamierza ponownie rozważyć swojej decyzji o anulowaniu drugiej tury wyborów prezydenckich.

„Ten człowiek (Enache) jest tyranem, a nie sędzią” – napisał Musk na portalu społecznościowym X.

Wcześniej rumuński kandydat na prezydenta Calin Georgescu zażądał, aby do 21 lutego komisja podjęła decyzję, czy powtórzyć wybory. W zeszłym tygodniu wiceprezydent USA J.D. Vance powiedział na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że europejscy przywódcy ignorują swoich obywateli, tłumiąc lub odwołując wybory na podstawie „słabych podejrzeń”. Jako przykład podał anulowanie wyników wyborów w Rumunii.

Wybory prezydenckie w Rumunii odbyły się 24 listopada, a niezależny kandydat Georgescu prowadził w pierwszej turze z 22,94% głosów dzięki aktywnej kampanii na TikTok. Drugie miejsce zajęła Elena Lasconi z 19,18%, która opowiada się za silniejszym partnerstwem z NATO i USA. Jednak 6 grudnia Sąd Konstytucyjny unieważnił wyniki wyborów, powołując się na poważne naruszenia rzekomo potwierdzone przez odtajnione dokumenty Najwyższej Rady Bezpieczeństwa. Decyzja została podjęta po rozpatrzeniu skarg organizacji publicznych, kandydatów i podmiotów państwowych. Georgescu odwołał się od tej decyzji do Sądu Apelacyjnego, a następnie do Sądu Najwyższego Rumunii, który odrzucił skargę polityka. W styczniu zwolennicy Georgescu rozpoczęli protesty, domagając się od władz unieważnienia wyników wyborów.

Nowe wybory prezydenckie w Rumunii zaplanowano na maj.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version