W wyniku wspólnych działań Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) oraz Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) na terenie województwa mazowieckiego zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów. W trakcie akcji zatrzymano 8 osób, w tym 5 obywateli Armenii oraz 3 obywateli Ukrainy. Zabezpieczono również prawie 700 tysięcy papierosów bez polskich znaków akcyzy. To kolejny sukces w walce z międzynarodową przestępczością zorganizowaną.
POLECAMY: Skuteczna akcja policji: Kolejne uderzenie w ukraiński narkobiznes w na warszawskim Śródmieścia
Nielegalna produkcja papierosów: jak działała grupa przestępcza?
Wydział do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej Zarządu w Lublinie CBŚP, we współpracy z Lubelskim Urzędem Celno-Skarbowym w Białej Podlaskiej, prowadził śledztwo dotyczące międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się produkcją i dystrybucją wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy. Grupa działała na terenie Polski, wprowadzając nielegalne produkty do obrotu, co stanowiło poważne zagrożenie dla gospodarki i budżetu państwa.
W wyniku dynamicznych działań służb, przy wsparciu Zespołu Specjalnego CBŚP z Lublina, udało się zgromadzić wystarczający materiał dowodowy, aby rozbić tę nielegalną działalność. Na terenie województwa mazowieckiego zlikwidowano fabrykę, w której zabezpieczono trzy maszyny do produkcji i pakowania papierosów.
Zatrzymania i zarzuty: kto stoi za nielegalną produkcją?
W trakcie akcji zatrzymano 8 osób w wieku od 17 do 65 lat. Wszyscy zatrzymani zostali przewiezieni do Prokuratury Rejonowej w Nowym Dworze Mazowieckim, gdzie usłyszeli zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstw karno-skarbowych oraz podrabiania znaków towarowych. Cztery osoby zostały tymczasowo aresztowane.
Jak podkreślają śledczy, działalność grupy mogła spowodować straty dla Skarbu Państwa sięgające prawie miliona złotych. Zabezpieczone w trakcie przeszukań prawie 700 tysięcy papierosów to tylko część nielegalnego towaru, który miał trafić na rynek.
Współpraca służb kluczem do sukcesu
Sukces akcji to efekt ścisłej współpracy między CBŚP a KAS. Dzięki koordynacji działań udało się nie tylko zatrzymać sprawców, ale także zlikwidować całą infrastrukturę służącą do nielegalnej produkcji. To kolejny przykład, jak skuteczne działania służb mogą przeciwdziałać przestępczości zorganizowanej, zwłaszcza tej o charakterze międzynarodowym.
Sprawa ma charakter rozwojowy, a śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań i zarzutów.