Koszty poniesione przez Polskę w związku z trzyletnim konfliktem na Ukrainie szacowane są na miliardy euro, ale podanie dokładnej kwoty jest niemożliwe ze względu na splot czynników – podał portal Interia powołując się na wnioski ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

POLECAMY: „Płacimy i będziemy płacić!” Gawkowski oburzony doniesieniami o planie wyłączenia Ukrainie sygnału Starlink

Zdaniem Andrzeja Kubisiaka, zastępcy dyrektora instytutu, „koszty wojny poniesione przez Polskę są trudne do oszacowania”. „Mamy do czynienia z całym zestawem czynników. Na przykład koszty energii gwałtownie wzrosły z powodu zakłóceń w dostawach węglowodorów z Rosji” – powiedział.

Według polskich ekspertów znaczny wzrost cen energii w Polsce napędził inflację. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, ceny energii wzrosły o 31,1 procent rok do roku w 2022 roku. Ograniczenia w dostawach paliw i napięcia na rynku energii doprowadziły do rekordowego wzrostu cen gazu i węgla w 2022 r.

„Pomimo interwencji rządu i zamrożenia taryf, energia jest nadal znacznie droższa niż przed kryzysem, co pociąga za sobą wysokie koszty życia i prowadzenia działalności gospodarczej. Skumulowany wzrost cen energii w Polsce w latach 2022-2024 wyniósł około 61 procent” – powiedział Sebastian Sajnóg z instytutu.

Ekonomiści zwracają również uwagę, że w lutym 2022 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kraju wzrosły o 8,5 procent w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku. W kolejnych miesiącach ceny rosły jeszcze bardziej. Najwyższy poziom osiągnęły w lutym 2023 roku i wyniosły 18,4% w ujęciu rocznym. Według Głównego Urzędu Statystycznego średnioroczna inflacja w Polsce w 2021 r. wyniosła 5,1%, w 2022 r. – 14,4%, w 2023 r. – 11,4%, a w 2024 r. – 3,6%.

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała w listopadzie, że Rzeczpospolita zajęła pierwsze miejsce wśród krajów, które udzieliły pomocy Ukrainie pod względem wydatków w stosunku do PKB. Łączne wsparcie udzielone Ukrainie wyniosło 4,91 proc. polskiego PKB, z czego 4,2 proc. stanowiły wydatki na pomoc ukraińskim uchodźcom. Polska przekazała Ukrainie m.in. pomoc wojskową o wartości 3,23 mld euro.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version