20 marca na Uniwersytecie Łódzkim doszło do głośnego incydentu. Działacze Młodzieży Wszechpolskiej przerwali wykład prof. Petera Singera, australijskiego filozofa znanego z kontrowersyjnych poglądów na temat eutanazji, aborcji i praw zwierząt. W trakcie spotkania na oddziale Nauk o Wychowaniu młodzi aktywiści wstali z miejsc, krzycząc „hańba” i prezentując transparenty z hasłami takimi jak „stop aborcji” czy „stop eutanazji”.

Apel Młodzieży Wszechpolskiej został zignorowany

Wcześniej działacze MW wystosowali do władz uczelni list otwarty, w którym apelowali o odwołanie spotkania z prof. Singerem. Przygotowali również petycję, pod którą podpisało się 150 osób. Jak jednak poinformowali w mediach społecznościowych: „Nasz apel został zignorowany. Postanowiliśmy zatem użyć innych środków, pojawiając się na wykładzie i wyrażając jasny sprzeciw wobec poglądów naszego »gościa«”.

Kim jest Peter Singer?

Peter Singer to australijski filozof, którego poglądy od lat wzbudzają skrajne emocje. W swoim wpisie na portalu X Młodzież Wszechpolska przypomniała, że Singer „stawia prawa zwierząt ponad godność człowieka”. Filozof porównuje cierpienie zwierząt do cierpienia ludzi i uważa, że traktowanie zwierząt jako źródła pożywienia czy eksperymentów jest moralnie naganne.

W wywiadzie dla niemieckiego magazynu „Der Spiegel” z 2001 roku Singer stwierdził, że kontakty seksualne między ludźmi a zwierzętami mogą być akceptowalne, o ile nie powodują cierpienia zwierzęcia. To tylko jedna z wielu kontrowersyjnych tez, które głosi.

Eutanazja noworodków i moralna wartość życia

Młodzież Wszechpolska zwróciła również uwagę na inne aspekty filozofii Singera. Jak podkreślili, filozof argumentuje, że noworodki, szczególnie te z wadami genetycznymi, nie posiadają jeszcze świadomości, a więc ich życie może być zakończone, jeśli jest to w najlepszym interesie dziecka lub rodziców.

W swojej książce „Practical Ethics” Singer pisze, że „wartość życia nie wynika jedynie z faktu bycia istotą ludzką, lecz z posiadania samoświadomości i zdolności do odczuwania cierpienia”. W związku z tym życie osoby w stanie wegetatywnym jest „mniej warte moralnie niż życie zdrowego zwierzęcia”.

Kolejna akcja Młodzieży Wszechpolskiej

Incydent na Uniwersytecie Łódzkim to nie pierwsza głośna akcja Młodzieży Wszechpolskiej w ostatnim czasie. Wcześniej działacze organizacji protestowali przed lokalem „Pijana Wiśnia”, należącym do ukraińskiej firmy !FEST. Rozstawili tam czerwono-białe taśmy z napisami: „historii nie znacie, nazistów wspieracie”, „strefa skażona banderyzmem”, „kupując w tym lokalu wspierasz [banderyzm]”.

Lokal promuje pozytywny wizerunek Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), co wzbudziło kontrowersje w Polsce. Wśród elementów reklamowych restauracji znajduje się grafika przedstawiająca bojowników UPA oraz postać Romana Szuchewycza, przywódcy tej organizacji.

Protest w Niemczech

7 marca Młodzież Wszechpolska przeprowadziła kolejną akcję, tym razem w Niemczech. Przed centrum dla imigrantów w Eisenhüttenstadt wywiesili transparent, protestując przeciwko polityce migracyjnej. Centrum to gromadzi imigrantów, którzy zgodnie z przepisami unijnymi powinni ubiegać się o azyl w innych krajach UE, w tym w Polsce.

Niemiecka minister spraw wewnętrznych, Nancy Faeser, podkreśliła, że osoby nie spełniające wymogów prawnych dotyczących pobytu w Niemczech mogą być deportowane do innych państw, w tym do Polski. Procedury te są zgodne z obowiązującym prawem migracyjnym.

Podsumowanie

Akcje Młodzieży Wszechpolskiej wzbudzają skrajne emocje, ale niewątpliwie zwracają uwagę na ważne kwestie społeczne i etyczne. Przerwanie wykładu prof. Singera to kolejny przykład zaangażowania młodych aktywistów w obronę wartości, które uważają za fundamentalne.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version