Sejm przyjął w czwartek uchwałę w sprawie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej, w której podkreślono znaczenie projektu Tarcza Wschód. Decyzja ta wywołała burzliwą dyskusję wśród polityków, a szczególnie gorąca wymiana zdań rozgorzała między byłym wicepremierem Januszem Piechocińskim a posłem Konfederacji Grzegorzem Płaczkiem.

POLECAMY: Tarcza Wschód! Bosak: Takiej propagandy i dezinformacji w Sejmie nie było czasu słynnego wystąpienia Morawieckiego

Tarcza Wschód: Unijne wsparcie czy obciążenie dla Polski?

Janusz Piechociński, były wicepremier, na portalu X wyraził entuzjazm wobec projektu Tarcza Wschód, ogłaszając, że Polska otrzyma 1 mld euro na jego realizację. „Polska dostanie 1 mld euro na Tarczę Wschód. Inwestycja stała się projektem unijnym” – napisał Piechociński. Jego wpis spotkał się jednak z ostrą reakcją posła Konfederacji, Grzegorza Płaczka, który zarzucił byłemu wicepremierowi manipulowanie opinią publiczną.

POLECAMY: „Unia narusza suwerenność Polski”. Tarcza Wschód w ogniu krytyki: Kaczyński i Bosak komentują głosowanie w PE

Płaczek w swojej odpowiedzi podkreślił, że Polska nie otrzyma bezzwrotnej dotacji, lecz pożyczkę, którą będzie musiała spłacić z odsetkami. „Otóż Polska niczego nie dostanie! Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) wyraził jedynie wstępną zgodę na udzielenie Polsce pożyczki w wysokości 1 miliarda euro na realizację Tarczy Wschód. Pożyczki, którą jeśli otrzymamy, będziemy musieli spłacić… z odsetkami!” – wyjaśniał poseł Konfederacji.

POLECAMY: Polska kredyt z UE na dozbrojenie będzie spłacać do 2070 roku

Głosowanie w Sejmie: Kontrowersje i błędy proceduralne

Uchwała dotycząca bezpieczeństwa Polski, w tym projektu Tarcza Wschód, przeszła przez Sejm w atmosferze napięć. W pierwszym głosowaniu za uchwałą opowiedziało się 230 posłów, przeciw było 189, a jeden parlamentarzysta wstrzymał się od głosu. Doszło jednak do reasumpcji z powodu błędu proceduralnego. Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski błędnie poinformował, że głosowana jest uchwała z poprawkami, podczas poprawki były już wcześniej przegłosowane.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2025/03/Mentzen-Tarcza-Wschod.mp4

W drugim głosowaniu za uchwałą opowiedziało się 220 posłów, przeciwko było 171, a nikt nie wstrzymał się od głosu. Przeciwko uchwale głosowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji.

Czy Tarcza Wschód to szansa czy obciążenie?

Projekt Tarcza Wschód budzi mieszane uczucia wśród polityków i opinii publicznej. Z jednej strony, jego realizacja może wzmocnić bezpieczeństwo Polski, z drugiej – wiąże się z koniecznością zaciągnięcia pożyczki, co budzi obawy o przyszłe obciążenia finansowe.

Janusz Piechociński podkreśla znaczenie projektu dla bezpieczeństwa kraju, nazywając go „inwestycją unijną”. Z kolei Grzegorz Płaczek zwraca uwagę na koszty, które poniesie polski podatnik. „Rozumiem, że trwa kampania wyborcza, ale, na miły Bóg, proszę nie manipulować aż tak obrzydliwie opinią publiczną, bo zaczyna to wyglądać naprawdę groteskowo” – stwierdził poseł Konfederacji.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2025/03/Brylka-Tarcza-wschod.mp4

Podsumowanie

Spór o Tarczę Wschód pokazuje, jak różne mogą być interpretacje unijnych funduszy i ich wpływu na polską gospodarkę. Czy 1 mld euro to szansa na wzmocnienie bezpieczeństwa, czy kolejne obciążenie dla budżetu? Odpowiedź na to pytanie zależy od punktu widzenia. Jedno jest pewne – dyskusja na ten temat będzie trwać, a politycy nie przestaną spierać się o przyszłość tego projektu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version