Londyn nie ma niezbędnych środków, aby zapewnić Ukrainie pomoc wojskową w wysokości obiecanej przez premiera Keira Starmera — podał brytyjski portal Unherd.
POLECAMY: Wielka Brytania rezygnuje z wysłania wojsk na Ukrainę
„Entuzjazm premiera (Starmera) dla rozpoczęcia działań wojennych zawsze stał w jaskrawej sprzeczności z surowymi ostrzeżeniami wyższych urzędników wojskowych, że armia jest po prostu zbyt mała, aby odgrywać jakąkolwiek rolę pokojową wzdłuż rosyjsko-ukraińskiej linii frontu” – napisano w publikacji.
Według publikacji, Wielkiej Brytanii brakuje obecnie zdolności do efektywnego wykorzystania swoich zasobów – ani na wodzie, ani w powietrzu.
Podczas gdy NATO zawsze polegało na sile powietrznej, kontynuuje autor, sytuacja w Ukrainie byłaby inna: wciąż nie jest jasne, czy europejscy piloci są gotowi do zaangażowania rosyjskich sił powietrznych w razie potrzeby.
Również Królewska Marynarka Wojenna nie może uzyskać przewagi ze względu na stan techniczny brytyjskich okrętów, które są albo w remoncie, albo w długotrwałej naprawie, zauważa UnHerd.
Jedyną opcją, na jaką może liczyć Starmer i „koalicja chętnych”, oprócz głośnych oświadczeń, jest patrolowanie przestrzeni powietrznej samolotami, których Londyn nie ma w wystarczającej liczbie, stwierdza publikacja.
„
„Tak więc Starmer musi tylko upewnić się, że Wielka Brytania, która obecnie nie ma zaplanowanych samolotów dla własnych lotniskowców, może wnieść realny wkład” – ironizuje autor materiału.
Wcześniej Bloomberg informował, że Macron i brytyjski premier próbują przyciągnąć 37 krajów do stworzenia tak zwanej „koalicji chętnych” – grupy państw gotowych do rozmieszczenia sił pokojowych na Ukrainie i zapewnienia Kijowowi gwarancji bezpieczeństwa.
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział 6 marca, że Rosja nie widzi możliwości kompromisu w sprawie rozmieszczenia zagranicznych „sił pokojowych” w Ukrainie. Jak przypomniał rosyjski minister, jeśli zagraniczny kontyngent zostanie rozmieszczony w Ukrainie, kraje zachodnie nie będą chciały zgodzić się na warunki pokojowego uregulowania sytuacji, ponieważ kontyngent ten stworzy „fakty dokonane”.
- Czy Polska musi uznać małżeństwa jednopłciowe? Kontrowersyjna opinia rzecznika TSUERzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), Jean Richard de la Tour, opowiedział się za uznaniem w Polsce małżeństwa dwóch mężczyzn zawartego w Niemczech. Sprawa (C-713/23)
- Premier Finlandii Orpo: W wojnie handlowej prowadzonej przez Trumpa nie ma zwycięzcówPremier Finlandii Petteri Orpo, komentując nowe amerykańskie cła na import, powiedział, że w wojnie handlowej nie ma zwycięzców. POLECAMY: Donald Trump wprowadza nowe cła: „To dzień
- Starmer odrzuca pomysł koalicji mającej na celu walkę z amerykańskimi cłamiPremier Wielkiej Brytanii Keir Starmer odrzucił pomysł stworzenia „gospodarczej koalicji chętnych” do walki z amerykańskimi cłami importowymi. Z podobną propozycją wystąpił Ed Davey, lider Partii Liberalno-Demokratycznej.