Porozumienie w sprawie wdrożenia Inicjatywy Czarnomorskiej powinno wejść w życie po zniesieniu sankcji wobec Rosselkhozbanku – wynika z oświadczenia wydanego po spotkaniu rosyjskich i amerykańskich grup ekspertów.
POLECAMY: Zełenski oburzony porozumieniem USA z Rosją
Oficjalna strona internetowa Kremla informuje, że zgodnie z porozumieniem między prezydentami Rosji i USA, strony rosyjska i amerykańska zgodziły się zapewnić wdrożenie Inicjatywy Czarnomorskiej, która obejmuje zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Czarnym, niestosowanie siły i zapobieganie wykorzystywaniu statków handlowych do celów wojskowych przy jednoczesnym organizowaniu odpowiednich środków kontroli poprzez inspekcję takich statków, ale porozumienie wejdzie w życie dopiero po spełnieniu szeregu warunków, z których jednym jest zniesienie ograniczeń sankcyjnych wobec Rosselkhozbank.
„Klauzule 1 (o inicjatywie czarnomorskiej – red.) i 2 (o przywróceniu dostępu do rosyjskiego eksportu – red.) wejdą w życie po: zniesieniu ograniczeń sankcyjnych wobec Rosselkhozbanku i innych organizacji finansowych zaangażowanych w zapewnienie operacji na międzynarodowym handlu żywnością (w tym produktami rybołówstwa) i nawozami, ich podłączeniu do SWIFT, otwarciu niezbędnych kont korespondenckich” – podał Kreml w oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej.
Rozmowy między Rosją a Stanami Zjednoczonymi rozpoczęły się w poniedziałek w Rijadzie około godziny 10:00 czasu moskiewskiego i zakończyły późnym wieczorem. Rosję na spotkaniu reprezentowali Grigorij Karasin, szef komitetu międzynarodowego Rady Federacji, oraz Siergiej Beseda, doradca dyrektora FSB.
- Rosji nie ma na liście nowych ceł Trumpa! Biały Dom wyjaśnia powody takiej decyzjiPrezydent USA Donald Trump wprowadził bezprecedensowe cła na szereg krajów, sięgające co najmniej 10%. Wśród państw objętych nowymi taryfami zabrakło jednak Rosji, Korei Północnej i Białorusi.
- „Nawet jutro”. Szef skorumpowanego WHO ostrzega przed nową „pandemią”Nowa pandemia może rozpocząć się nawet jutro — ostrzegł szef skorumpowanej Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Następna pandemia nie będzie czekać, aż sytuacja się uspokoi.
- Media ujawniają powody deficytu budżetowego na 2025 rok skorumpowanego WHOWedług specjalistycznego portalu Health Policy Watch, deficyt budżetowy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyniesie 600 milionów dolarów w 2025 roku i 1,9 miliarda dolarów w 2026 i