Politycy Konfederacji ponownie zgłosili propozycje zmian w prawie, które mają znieść specjalne przywileje dla obywateli Ukrainy w Polsce. Partia od dawna krytykuje finansowanie świadczeń socjalnych dla cudzoziemców, zwłaszcza w obliczu rosnącego deficytu budżetowego. Mimo wcześniejszych prób, ich projekty nie zyskały poparcia koalicji rządzącej. Teraz prawica wraca z nową inicjatywą, domagając się rewizji przepisów wprowadzonych w marcu 2022 roku.

POLECAMY: 800 Plus dla Ukraińców pod lupą rządu. Czy bezpodstawnie przyznane świadczenie zostanie ograniczone?

Darmowa opieka medyczna i zatrudnianie bez konkursów – czy to nadal uzasadnione?

Wśród kontrowersyjnych rozwiązań, które Konfederacja chce zmienić, jest m.in. automatyczny dostęp Ukraińców do bezpłatnej opieki zdrowotnej oraz możliwość zatrudniania ukraińskich naukowców w polskich instytutach badawczych bez konkursów.

„Każdy obywatel Ukrainy, który na podstawie przepisów zmienianej ustawy będzie przebywał w Polsce legalnie, automatycznie uzyskuje dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej. Jest to przywilejem, którego nie mają Polacy. Polacy muszą bowiem w praktyce posiadać ubezpieczenie zdrowotne, aby mieć dostęp do świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia” – podkreślił poseł Przemysław Wipler w uzasadnieniu projektu.

Zdaniem Konfederacji, obecne przepisy nie tylko wprowadzają nierówności, ale także obciążają system NFZ, przyczyniając się do jego deficytu.

Naukowcy z Ukrainy zatrudniani bez konkursów – czy to sprawiedliwe?

Kolejnym problemem, na który zwraca uwagę partia, są przepisy umożliwiające zatrudnianie ukraińskich naukowców w jednostkach badawczych, takich jak Polska Akademia Nauk czy Sieć Badawcza Łukasiewicz, bez konieczności udziału w konkursach.

„Jest to pozycja niesprawiedliwa, uprzywilejowana i nieuzasadniona niczym. Ten projekt jest efektem informacji ze środka, pracowników naukowych z tych organizacji” – zaznaczył poseł Wipler.

Konfederacja argumentuje, że obecne regulacje wprowadzają nieuzasadnioną dysproporcję między obywatelami Polski a Ukrainy, a ich utrzymywanie nie ma już podstaw w aktualnej sytuacji geopolitycznej.

Czy rząd podejmie działania?

Dotychczasowe propozycje Konfederacji nie znalazły uznania u większości parlamentarnej. Jednak w obliczu narastających problemów finansowych państwa oraz społecznych głosów sprzeciwu, dyskusja na temat równości praw obywatelskich może powrócić na salę sejmową.

Czy tym razem uda się zmienić przepisy? Wszystko zależy od stanowiska koalicji rządzącej oraz reakcji opinii publicznej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version