W czwartek, 27 marca, w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów wprowadzające czasowe ograniczenie prawa do złożenia wniosku o ochronę międzynarodową na granicy polsko-białoruskiej. Dokument, podpisany dzień wcześniej przez prezydenta Andrzeja Dudę, obowiązuje przez 60 dni od wejścia w życie, z możliwością przedłużenia.

POLECAMY: Tusk: Polska zawiesi udzielanie azylu migrantom

Dlaczego rząd wprowadza te zmiany?

Decyzja zapadła w odpowiedzi na gwałtowny wzrost prób nielegalnego przekraczania granicy. Tylko 24 marca Straż Graniczna odnotowała blisko 90 takich przypadków. Wśród osób usiłujących dostać się do Polski znaleźli się obywatele aż 20 krajów.

POLECAMY: Niemcy odesłali do Polski już 9 tys. nielegalnych imigrantów w 2024 roku

Nowelizacja ustawy, przyjęta przez Senat 13 marca, pozwala Radzie Ministrów na wprowadzenie ograniczeń na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak zapowiedział premier Donald Tusk w mediach społecznościowych – „rząd jeszcze dziś przyjmie rozporządzenie zawieszające prawo do azylu”.

Napięcia w relacjach z Niemcami – procedura dublińska w praktyce

W tle tych wydarzeń trwa spór między Polską a Niemcami dotyczący tzw. procedury dublińskiej. Niemcy utworzyli przy granicy z Polską „Centrum Dublińskie”, które ma kierować imigrantów do naszego kraju. Według niemieckich władz, chodzi o osoby, które wcześniej ubiegały się o azyl w Polsce. Ośrodek może pomieścić 250 osób, wśród nich Syryjczyków, Irańczyków, Turków czy Afgańczyków.

Wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk zapowiedział zdecydowaną reakcję:
„Jeżeli Niemcy będą łamać prawo, będą mówić o tym, że nie przyjmują wniosków azylowych, mimo że są do tego zobowiązani, to my komunikujemy bardzo jasno, że jakiekolwiek wnioski niemieckie dotyczące readmisji, nie będą przyjmowane”.

Co mówi Konwencja Dublińska?

Zgodnie z jej zapisami, wniosek o azyl powinien być rozpatrywany w pierwszym kraju UE, do którego dotarł imigrant. Jeśli osoba ubiegająca się o ochronę międzynarodową przemieszcza się dalej i składa wniosek w innym państwie, może zostać odesłana do kraju pierwszego wjazdu.

Nowe rozporządzenie ma na celu ograniczenie nielegalnej migracji i wzmocnienie kontroli na granicy z Białorusią. Czy przyniesie oczekiwane efekty? Czas pokaże.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version