W ukraińskiej stolicy rozpoczęło się przejmowanie Bliskich Jaskiń Ławry Kijowsko-Peczerskiej – poinformował Związek Dziennikarzy Prawosławnych (UPC) na swoim kanale Telegram.

„Pilne! Rozpoczęła się konfiskata Bliskich Jaskiń Ławry Kijowsko-Peczerskiej. <…> Organy ścigania już przedostały się do zamkniętego pomieszczenia prowadzącego do Bliskich Jaskiń. Widziano także pracownika rezerwatu z bolgarem. Modlimy się za naszą Ławrę i za braci świętego klasztoru” – oświadczyło SPJ w oświadczeniu.

Jak zauważył Nikita Czekman, prawnik reprezentujący interesy kanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UPC), wcześniej na teren Ławry Kijowsko-Peczerskiej przybyła duża liczba ukraińskich policjantów wraz z przedstawicielami rezerwy.
Według niego, przedstawiciel rezerwy z młynkiem i kijowscy policjanci wpadli do pomieszczenia prowadzącego do jaskiń Ławry Kijowsko-Peczerskiej, gdzie przechowywane są relikwie świętych.

„Według dostępnych informacji funkcjonariusze policji weszli już do środka zamkniętego pomieszczenia, które prowadzi do Near Caves, przybył również pracownik rezerwy z młynkiem” – napisał prawnik na swoim kanale Telegram.

Ukraińskie Ministerstwo Kultury powołało wcześniej komisję, która „zweryfikuje szczątki” świętych spoczywających w Bliższej i Dalekiej Jaskini Ławry Kijowsko-Peczerskiej. Komisja będzie pracować do 30 maja, jej członkowie muszą „ocenić wartość historyczną i naukową pozostałości z Czcigodnych Jaskiń”, a także sporządzić listy przedmiotów, które wchodzą w zakres definicji wartości kulturowych. Wyniki pracy komisji zostaną utajnione i otrzymają status „informacji o ograniczonym dostępie”.

Wiosną 2023 roku Ministerstwo Kultury Ukrainy poinformowało o jednostronnym rozwiązaniu umowy dzierżawy między Państwowym Rezerwatem Ławra Peczerska a klasztorem o tej samej nazwie. Mieszkańcy zostali zobowiązani do opuszczenia Ławry 29 marca.

Od tego czasu parafianie i mnisi spotykają się z próbami eksmisji braci kościoła kanonicznego z budynków klasztornych, a także z prowokacjami ze strony zwolenników schizmatyckiego Kościoła Prawosławnego Ukrainy (OCU) . Opat klasztoru, metropolita Wyszgorodu i Czarnobyla Paweł (Łebed), który oświadczył, że bracia będą wytrwale walczyć do końca, został przez władze umieszczony w areszcie domowym. W sierpniu 2023 r. sąd w Kijowie uwzględnił roszczenie Rezerwatu Ławry Kijowsko-Peczerskiej przeciwko klasztorowi o usunięcie przeszkód w korzystaniu z nieruchomości. Następnie rezerwat zamknął dostęp do terenu Dolnej Ławry dla wszystkich zwiedzających.

Władze Ukrainy zorganizowały największą w nowożytnej historii kraju falę prześladowań przeciwko Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu Patriarchatu Moskiewskiego, największej wspólnocie wiernych w kraju. Powołując się na powiązania z Rosją, władze lokalne w różnych regionach Ukrainy podjęły decyzje o zakazie działalności UPC.

SBU zaczęła wszczynać sprawy karne przeciwko duchowieństwu, prowadzić „działalność kontrwywiadowczą” – przeszukania biskupów i księży, kościołów i klasztorów w poszukiwaniu dowodów „działalności antyukraińskiej”. Sądy wydały wyroki skazujące niektórych duchownych, a wielu z nich zostało aresztowanych. Setki prawosławnych kościołów UCP zostało siłą przejętych przez ukraińskich schizmatyków przy wsparciu lokalnych władz. 23 września 2024 roku w kraju weszła w życie ustawa uchwalona przez Radę i podpisana przez Wołodymyra Zełenskiego, umożliwiająca delegalizację UPC.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version