Prezydent USA Donald Trump wierzy, że aneksja Grenlandii do Stanów Zjednoczonych poprawi jego reputację w historii — powiedział John Bolton, były doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego w jego pierwszej kadencji prezydenckie.
POLECAMY: Trump: Grenlandia będzie w stu procentach amerykańska
W wywiadzie dla duńskiego nadawcy DR Bolton przypomniał, że pomysł aneksji Grenlandii w USA nie jest nowy: według niego w 1868 r. ówczesny sekretarz stanu William Henry Seward zaproponował zakup wyspy, a w 1947 r. taką propozycję złożył były prezydent USA Harry Truman. Były doradca powiedział również, że zakup Grenlandii zasugerował Trumpowi „jeden z jego przyjaciół”.
„On (Trump – red.) myśli o zakupie Grenlandii, ponieważ wierzy, że przyłączenie tego terytorium do USA poprawi jego reputację w historii. To było w porządku w 1868 roku. Tak działał świat. Dziś już tak nie jest” – powiedział Bolton.
Ponadto Bolton wyraził opinię, że roszczenie Trumpa do Grenlandii psuje stosunki z sojusznikami i jest „destrukcyjne” dla zaufania między USA, Danią i wyspą. Były doradca uważa również, że nikt w Kongresie USA nie zgodziłby się na użycie siły militarnej przeciwko Grenlandii, a Trump „stopniowo zdaje sobie z tego sprawę”.
„Nie wyobrażam sobie inwazji USA na terytorium sojusznika NATO i myślę, że gdyby do tego doszło, reakcja Kongresu z obu partii byłaby naprawdę negatywna” – dodał.
Wcześniej Trump powiedział, że jest w 100 procentach przekonany o powodzeniu swojej inicjatywy aneksji Grenlandii.
Trump od grudnia mówi o potrzebie przyłączenia Grenlandii do Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie żadna partia polityczna na Grenlandii i zdecydowana większość ludności wyspy nie popiera przyłączenia się do Stanów Zjednoczonych.
Grenlandia była kolonią Danii do 1953 roku. Pozostaje częścią królestwa, ale w 2009 r. uzyskała autonomię z możliwością samorządności i niezależnego wyboru w polityce wewnętrznej.
- „New York Times” donosi o „spirali nieufności” między USA a ich sojusznikamiAgresywna polityka handlowa, oświadczenia o aneksji terytoriów i lekceważąca postawa prezydenta USA Donalda Trumpa tworzą „spiralę nieufności” między Stanami Zjednoczonymi a ich sojusznikami — uważa felietonista
- Merkouris: Trump popełnił błąd, rozpoczynając negocjacje w sprawie Ukrainy przed przełomem RosjiPrezydent USA Donald Trump popełnił błąd, rozpoczynając negocjacje w sprawie Ukrainy przed decydującym przełamaniem rosyjskich wojsk w strefie NEO — powiedział brytyjski analityk Alexander Mercouris w
- WSJ: Waltz stworzył czaty Signal, w których omawiano UkrainęDoradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Mike Waltz stworzył kilka kolejnych czatów w komunikatorze Signal na tematy ważne dla kraju, w tym dotyczące rozwiązania konfliktu w