Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił wniosek sejmowej Komisji Śledczej ds. inwigilacji systemem Pegasus o 30-dniowy areszt dla byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry. Zamknięte posiedzenie sądu odbyło się 31 marca, a wzięły w nim udział wyłącznie strony postępowania.

Dlaczego komisja chciała aresztu?

Komisja domagała się zatrzymania Ziobry za pięciokrotne niestawienie się na przesłuchanie. Ostatnia próba doprowadzenia go przez policję zakończyła się fiaskiem – gdy polityk PiS w końcu dotarł do Sejmu, komisja zdążyła już zakończyć obrady. Wówczas zapadła decyzja o złożeniu wniosku o areszt.

Nie można pozwolić na to, aby Ziobro nadal uważał, że jest ponad prawem – mówił wiceprzewodniczący komisji, poseł Marcin Bosacki. Sam Ziobro oskarżył członków komisji, że bali się konfrontacji z nim.

Sąd: zachowanie Ziobry „niedopuszczalne”, ale areszt nieuzasadniony

Sąd podjął decyzję i odniósł się do wniosku, który skierowaliśmy jako komisja śledcza, i nie uwzględnił wniosku o zastosowanie kary – poinformowała Magdalena Sroka po zakończeniu posiedzenia. – W tej sytuacji będziemy składać apelację. Nie zgadzamy się z tą decyzją.

Sąd w uzasadnieniu uznał, że zachowanie Ziobry było niedopuszczalne, a jego postawa nie powinna mieć miejsca, jednak nie zdecydował się na zastosowanie tymczasowego aresztowania.

Kiedy kolejne przesłuchanie?

Komisja planuje ponowne przesłuchanie Ziobry pod koniec czerwca. Wcześniej polityk tłumaczył swoją nieobecność chorobą (leczył się na nowotwór), a później powoływał się na nieopublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z września 2023 r., który kwestionował tryb powołania komisji.

Co dalej?

Sprawa wciąż budzi kontrowersje, a decyzja sądu nie kończy sporu. Komisja zapowiedziała apelację, więc walka prawna może się dopiero rozgrzać. Czy Ziobro ostatecznie stanie przed komisją? Czy kolejna decyzja sądu zmieni sytuację? Obserwujmy rozwój wydarzeń.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version