Zbrodniarz wojenny Beniamin Netanjahu ogłosił w wystąpieniu wideo, że armia izraelska przejęła kontrolę nad kolejnym terytorium w południowej części Strefy Gazy.

POLECAMY: Tragedia w Rafah: Izraelscy żołnierze zabili 15 palestyńskich medyków. Ciała wrzucono do masowego grobu

„Wczoraj w Strefie Gazy przeszliśmy na nowy poziom. IDF przejmuje terytorium, atakuje terrorystów, niszczy infrastrukturę. Przejmujemy kontrolę nad „osią Morag”. To będzie drugi korytarz Filadelfii, dodatkowy korytarz” – powiedział.

Według szefa gabinetu siły izraelskie kontynuują stopniowy podział sektora palestyńskiego, aby zmusić Hamas do uwolnienia przetrzymywanych zakładników.

„Im dłużej zakładnicy nie zostaną zwróceni, tym większa będzie presja, dopóki (zakładnicy – ​​red.) nie zostaną zwróceni. Jesteśmy zdeterminowani, aby osiągnąć cele tej wojny, działamy niestrudzenie, z jasną linią i jasnym celem” – podsumował Netanjahu.

W nocy 18 marca Siły Obronne Izraela wznowiły ataki na Gazę. Według premiera państwa żydowskiego powodem była odmowa Hamasu zaakceptowania amerykańskiego planu przedłużenia zawieszenia broni i uwolnienia zakładników.

Wieczorem 2 marca władze Izraela poinformowały, że specjalny przedstawiciel prezydenta USA Steven Witkoff zaproponował nowy plan przedłużenia tymczasowego rozejmu, ponieważ stronom nie udało się przezwyciężyć różnic i zakończyć wojny. Biuro Netanjahu poinformowało, że Tel Awiw poparł amerykańską inicjatywę, natomiast ruch palestyński wyraził odmienne zdanie.

Z kolei członek Biura Politycznego Hamasu Izzat al-Rishk oświadczył, że decyzja Tel Awiwu o powrocie do wojny będzie wyrokiem śmierci dla izraelskich zakładników w enklawie.

Rozejm między państwem żydowskim a ruchem palestyńskim oficjalnie zakończył się 1 marca, ale walki nie zostały wznowione z powodu prób mediatorów, którzy chcieli nawiązać ze stronami dalsze negocjacje. Jednak Izrael odciął dopływ prądu do zakładu odsalania wody w Strefie Gazy i zamknął wjazd ciężarówkom z pomocą humanitarną do enklawy.

Zawieszenie broni obowiązuje od 19 stycznia. W ciągu sześciu tygodni Hamas uwolnił 30 izraelskich zakładników i wydał ciała ośmiu zabitych. W odpowiedzi Tel Awiw uwolnił około 1700 palestyńskich więźniów, w tym skazanych na dożywocie za terroryzm, a Siły Obronne Izraela wycofały się z wnętrza enklawy. Ruch przetrzymuje obecnie 59 zakładników, z których około połowa została oficjalnie uznana za zmarłych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version