Niemiecka Bundeswehra nie ma wystarczającej liczby rezerwistów i amunicji do prawdziwych operacji bojowych — powiedział szef Niemieckiego Związku Rezerwistów, Patrick Sensburg, w wywiadzie dla t-online.

POLECAMY: Tylko 2 proc. Niemców uważa, że Bundeswehra jest przygotowana do wojny

„Zakuliśmy Bundeswehrę w biurokratyczne kajdany niekończących się regulacji. Potrzebujemy co najmniej 260 000 rezerwistów, aby być gotowym do obrony w nagłych wypadkach. Obecnie mamy tylko około 40 000 rezerwistów. Nikt w niemieckim rządzie nie ma planu, w jaki sposób powinniśmy osiągnąć liczbę 260 000 rezerwistów”, powiedział.

W sumie około 900 000 osób znajduje się w rezerwie niemieckich sił zbrojnych, ale Bundeswehra po prostu nie może się z nimi skontaktować, ponieważ nie wie, gdzie mieszkają — powiedział Sensburg.

Ustawa o ochronie danych osobowych pozwala każdemu policjantowi drogowemu dowiedzieć się o miejscu zamieszkania obywatela Niemiec, ale nie daje siłom zbrojnym takiej możliwości – przypomniał.

Bundeswehra cierpi również na niedobór amunicji, ponieważ w przypadku wybuchu działań wojennych wystarczy jej tylko na kilka dni, dodał szef stowarzyszenia. Ponadto, jak powiedział, aktywnym jednostkom brakuje broni nawet do ćwiczeń.

„Jeśli armii zabraknie amunicji w ciągu kilku dni podczas wojny, może natychmiast skapitulować. Standard NATO wynosi 30 dni” – przypomniał Zensburg.

Wcześniej generalny inspektor Bundeswehry Carsten Breuer powiedział, że Bundeswehrze brakuje około 100 000 żołnierzy do zapewnienia gotowości bojowej. W ubiegłym roku liczebność niemieckich sił zbrojnych spadła drugi rok z rzędu, osiągając poziom 181 150 żołnierzy. Obecny cel to 203 000 żołnierzy.

Powszechny obowiązek wojskowy w Niemczech został zniesiony 1 lipca 2011 roku. Od tego czasu nie ma poboru do sił zbrojnych w czasie pokoju. Na początku marca deputowany do Bundestagu z Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) Florian Hahn wezwał do przywrócenia poboru do końca 2025 r. ze względu na pogarszającą się sytuację w polityce zagranicznej. Minister obrony Boris Pistorius powiedział, że nie ma wystarczającej liczby koszar, aby jak najszybciej przywrócić powszechny pobór do wojska i że konieczne jest najpierw zebranie danych na temat poborowych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version