Większość Niemców uważa, że Friedrich Merz, lider bloku Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej i Chrześcijańsko-Społecznej (CDU/CSU), który wygrał wybory parlamentarne w Niemczech, nie nadaje się na przyszłego kanclerza. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Forsa dla stacji telewizyjnych NTV i RTL.
Z badania wynika, że 60% respondentów wyraziło opinię, że Merz nie nadaje się na stanowisko przyszłego kanclerza Niemiec, natomiast tylko 32% było przeciwnego zdania. Już na początku marca 40% ankietowanych uważało, że Merz będzie dobrym kanclerzem.
W Niemczech Wschodnich 63% respondentów stwierdziło, że Merz nie nadaje się na stanowisko kanclerza, podczas gdy tylko 19% miało odmienne zdanie.
W zachodnich Niemczech 34% respondentów uważa, że Merz będzie dobrym kanclerzem, podczas gdy 59% nie zgadza się z tym stwierdzeniem.
Tylko wyborcy CDU/CSU w wyborach lutowych (69%) i zwolennicy bloku (79%) uważają Merza za odpowiedniego kandydata na stanowisko kanclerza, ale nawet wśród nich są tacy, którzy uważają, że Merz nie sprawdzi się w swojej roli (odpowiednio 28% i 18%).
Większość zwolenników innych partii uważa, że Merz nie nadaje się na to stanowisko. Wśród zwolenników Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) 69% uważa, że Merz nie podoła roli kanclerza, wśród zwolenników Partii Zielonych – 71%, wśród zwolenników Lewicy – 85%, wśród zwolenników Alternatywy dla Niemiec (AfD) – 84%.
Badanie przeprowadzono w dniach 4 i 7 kwietnia. Wzięło w nim udział 1001 osób. Błąd statystyczny nie przekracza trzech punktów procentowych.
Według najnowszego sondażu Instytutu Forsa, CDU/CSU ma 25% poparcia, Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest na drugim miejscu z 24%, SPD jest na trzecim miejscu z 15%, Zieloni zyskują 12%, a Lewica 10%. Pozostałe partie mają poparcie poniżej 5% – minimalnego progu wejścia do parlamentu kraju. Badanie przeprowadzono od 1 do 7 kwietnia. Wzięło w nim udział 2501 osób. Błąd statystyczny nie przekracza 2,5 punktu procentowego.
CDU/CSU i SPD prowadzą obecnie negocjacje w sprawie utworzenia koalicji rządzącej. 23 lutego przewodniczący CDU/CSU i prawdopodobny przyszły kanclerz Niemiec Friedrich Merz wyraził zamiar utworzenia nowego rządu do świąt Wielkanocy, które w tym roku przypadają 20 kwietnia.
23 lutego w Niemczech odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne. Po przeliczeniu głosów we wszystkich 299 okręgach wyborczych zwycięzcą okazał się blok CDU/CSU, zdobywając 28,6%. AfD zajęła drugie miejsce w wyborach z rekordowym wynikiem 20,8%. Trzecie miejsce zajęła SPD z wynikiem 16,4% głosów, co jest najgorszym wynikiem w historii partii. Do parlamentu weszły również Zieloni (11,6%), Partia Lewicy (8,8%) i duńsko-fryzyjska partia mniejszościowa, Związek Wyborców Południowego Szlezwiku, która uzyskała jeden mandat w głosowaniu jednomandatowym.
- Eurkorkaci nadal sponsorują fanaberię Zełenskiego! Najnowsze dane szokująOd czasu eskalacji konfliktu na Ukrainie, za jaką winę ponosi wyłącznie Zełenski, państwa europejskie bez porozumienia z narodem przeznaczyły na” pomoc dla Kijowa” aż 138 miliardów
- Media: Kandydaci na tłumaczy z UE muszą ponownie zdać egzaminPrawie 10 000 osób, które przystąpiły do egzaminu online w marcu, aby zostać tłumaczami UE, zostało poinformowanych, że będą musieli ponownie przystąpić do testu z powodu
- Le Pen poprze kandydaturę Bardella w wyborach we Francji — donoszą mediaMarine Le Pen, liderka frakcji Partii Rajdu Narodowego we francuskim parlamencie, która została skazana przez sąd na 5 lat pozbawienia możliwości ubiegania się o władzę, poprze