W odpowiedzi na narastający problem przemocy rówieśniczej w szkołach województwa dolnośląskiego oraz poruszenie, jakie wywołała tragiczna śmierć nastolatki z Wałbrzycha, wojewoda dolnośląska Anna Żabska zapowiedziała powołanie specjalnego zespołu ds. przeciwdziałania mowie nienawiści i przemocy w szkołach. Decyzję tę ogłoszono podczas piątkowego spotkania zorganizowanego z jej inicjatywy.
W rozmowach uczestniczyli wiceprezydenci największych miast regionu, przedstawiciele samorządu województwa, kuratorium oświaty oraz policji. Celem spotkania było wypracowanie wspólnych kierunków działania w obliczu narastających problemów związanych z hejtem i przemocą w środowisku szkolnym.
– Potrzebne jest skoordynowane działanie wszystkich instytucji. Rozmawialiśmy o tym, jak powinna wyglądać edukacja prawna dzieci i młodzieży, jak dzielić się skutecznymi praktykami i jak uwrażliwiać uczniów, nauczycieli i rodziców na problem hejtu. Deklaruję pełne wsparcie administracji rządowej. Zespół, który powołuję, będzie działać systemowo – podkreśliła wojewoda Anna Żabska.
Zespół interdyscyplinarny – działania oparte na wiedzy i doświadczeniu
Tworzone gremium ma mieć charakter interdyscyplinarny. W jego skład wejdą przedstawiciele samorządów, kuratorium oświaty, a także eksperci z dziedziny psychiatrii dziecięcej i psychologii. Tak skonstruowany zespół ma nie tylko diagnozować istniejące problemy, ale przede wszystkim opracować praktyczne wytyczne i propozycje działań, z których będą mogły korzystać szkoły i samorządy w całym regionie.
– Chcemy, by rodzice, nauczyciele i dzieci wiedzieli, do kogo zwrócić się w sytuacji hejtu. Potrzebne są systemowe działania. Zapewniam, że jeszcze w tym roku na organizowanych przez kuratorium konferencjach każda ze stron otrzyma konkretne, sprawdzone praktyki wsparcia dzieci i młodzieży. Mamy nadzieję, że te trudne sytuacje zmobilizują również samą młodzież do wzajemnego wsparcia. Musimy dotrzeć do wszystkich – dużą rolę pełnią również rodzice, bo to oni są odpowiedzialni za wychowanie, a szkoła jest instytucją wspierającą – powiedziała dolnośląska kurator oświaty Ewa Skrzywanek.
Edukacja i profilaktyka – kluczowe obszary działania
Ważnym aspektem działania zespołu będzie edukacja prawna młodzieży. Jak zaznaczyła wojewoda, istnieje konieczność budowania świadomości prawnej już od najmłodszych lat, tak by uczniowie znali konsekwencje hejtu, cyberprzemocy czy wykluczania rówieśników. Jednocześnie nie mniej istotne będzie przygotowanie nauczycieli i rodziców do odpowiedniego reagowania na przejawy przemocy psychicznej czy fizycznej.
Planowane działania obejmą również wdrożenie systemowych mechanizmów wymiany dobrych praktyk pomiędzy szkołami oraz opracowanie materiałów edukacyjnych i procedur interwencyjnych. Wszystko po to, by każda szkoła w regionie miała dostęp do sprawdzonych i skutecznych narzędzi wsparcia.
Społeczna odpowiedzialność – wspólna walka z przemocą
Inicjatywa wojewody dolnośląskiej to przykład realnego działania, które może przynieść długofalowe korzyści dla społeczności szkolnych. Jak podkreślają eksperci, walka z mową nienawiści i przemocą wymaga zaangażowania nie tylko administracji, ale przede wszystkim współpracy między instytucjami, szkołami, rodzinami oraz samymi uczniami.
Wspólne działania mają prowadzić do zmiany świadomości społecznej, uwrażliwienia na krzywdę innych oraz budowania środowiska szkolnego wolnego od przemocy.
- Alarm w polskich fermach. Unia będzie sprawdzać Polskie fermyPolska mierzy się z największym kryzysem epizootycznym od lat. Blisko 7 milionów sztuk drobiu musiało zostać zutylizowanych w wyniku wysoce zjadliwej odmiany ptasiej grypy HPAI. Sytuacja
- Piotr Woźniak odchodzi z Lewicy. „Życzę im wsparcia własnego rządu”Senator Piotr Woźniak został wykluczony z klubu Lewicy po głosowaniu za obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. W odpowiedzi zrezygnował z członkostwa w partii, pozostawiając gorzkie słowa
- Kawiarnie w Polsce mówią „dość”: zakazy laptopów, strefy ciszy i nowe zasadyCoraz więcej kawiarni w Polsce wprowadza ograniczenia dla osób korzystających z laptopów. Zjawisko, które po pandemii COVID-19 nasiliło się w wyniku popularyzacji pracy zdalnej, zmusiło właścicieli