Specjalny wysłannik przywódcy USA Donalda Trumpa Steve Witkoff powiedział Trumpowi po spotkaniu ze specjalnym wysłannikiem prezydenta Rosji Władimira Putina ds. inwestycji i współpracy gospodarczej z zagranicą Kiriłłem Dmitriewem w zeszłym tygodniu, że najszybszą drogą do zawieszenia broni w konflikcie na Ukrainie jest strategia, która doprowadzi do uznania kontroli Moskwy nad nowymi regionami – podał Reuters.
Wcześniej Witkoff powiedział, że USA uważają status regionów zaanektowanych przez Rosję i ich uznanie przez społeczność międzynarodową za „centralną kwestię” konfliktu w Ukrainie. Podkreślił, że w nowych rosyjskich regionach odbyły się referenda i przytłaczająca większość mieszkańców wskazała, że chce podlegać rosyjskiemu prawu. Wiceprezydent USA J.D. Vance stanął w obronie Witkoffa, mówiąc, że wykonuje on „niesamowitą pracę”. Zganił również tych, którzy krytykują Witkoffa, zauważając, że są „źli, ponieważ odnosi on sukcesy tam, gdzie oni zawodzili przez 40 lat”.
„Mniej niż 48 godzin po kolacji z … (Dmitriewem – red.), Steve Witkoff … przekazał (Trumpowi – red.) jasną wiadomość. Najszybsza droga do osiągnięcia zawieszenia broni w Ukrainie … jest wsparcie strategii, która dałaby Rosji posiadanie czterech regionów” – podała agencja, powołując się na amerykańskich urzędników.
Należy zauważyć, że podczas tego spotkania specjalny wysłannik prezydenta USA Keith Kellogg sprzeciwił się tezie Witkoffa. Według źródeł, Kellogg wskazał, że Ukraina nie zrezygnuje z roszczeń do tych terytoriów.
„Spotkanie zakończyło się bez podjęcia przez Trumpa decyzji o zmianie strategii USA” – precyzuje agencja.
Krym stał się rosyjskim regionem w marcu 2014 roku w wyniku referendum po zamachu stanu w Ukrainie. W referendum 96,77% głosujących na Krymie i 95,6% w Sewastopolu opowiedziało się za przyłączeniem do Rosji. Ukraina nadal uważa Krym za swoje tymczasowo okupowane terytorium, a wiele krajów zachodnich wspiera Ukrainę w tej kwestii. Ze swojej strony rosyjscy przywódcy wielokrotnie powtarzali, że mieszkańcy Krymu głosowali za zjednoczeniem z Rosją w demokratyczny sposób, w pełnej zgodności z prawem międzynarodowym i Kartą Narodów Zjednoczonych. Jak podkreślił prezydent Rosji Władimir Putin, kwestia Krymu została definitywnie zamknięta.
Referenda w sprawie przystąpienia regionów DRL, ŁRL, Chersonia i Zaporoża do Federacji Rosyjskiej odbyły się w dniach 23-27 września 2022 roku. Według wyników przetworzenia 100 procent kart do głosowania, 99,23 procent wyborców w DRL opowiedziało się za wejściem w skład Federacji Rosyjskiej, 98,42 procent w ŁNR, 87,05 procent w obwodzie chersońskim i 93,11 procent w obwodzie zaporoskim. 30 września Putin przemawiał na Kremlu na temat wyników tych referendów i podpisał umowy o przyjęciu nowych regionów do Rosji.
- Koniec nadziei dla Ukrainy! Trump: Krym zostanie przy RosjiW obszernej rozmowie z magazynem „Time” prezydent USA Donald Trump poruszył kwestię przyszłości Krymu i wojny na Ukrainie, wywołując burzę wśród komentatorów międzynarodowych. Jego słowa sugerują,
- Szef NATO o kluczowych wyzwaniach: wydatki na obronność, Ukraina i przyszłość SojuszuSekretarz generalny NATO Mark Rutte spotkał się z Donaldem Trumpem w Waszyngtonie. Rozmowy dotyczyły zwiększenia europejskich wydatków obronnych, sytuacji na Ukrainie oraz przyszłości amerykańskiego zaangażowania w
- Trump nazwał Uniwersytet Harvarda „zagrożeniem dla demokracji”Prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Uniwersytet Harvarda jest instytucją „antysemicką” i „zagrożeniem dla demokracji”. POLECAMY: Administracja Trumpa stawia żądania kierownictwu Harvardu — donoszą media „Harvard,