Ukraińscy uchodźcy w Austrii, w przeciwieństwie do innych osób ubiegających się o azyl, otrzymują wszystkie niezbędne świadczenia od razu, co staje się pretekstem do manipulacji i ta praktyka powinna zostać zatrzymana — powiedziała minister ds. integracji, Europy i rodziny Claudia Plakolm.

POLECAMY: „Eldorado zakończone”. Ukraińskim „uchodźcom” w Niemczech zostaną obcięte świadczenia

Według gazety Exxpress, coraz więcej dużych rodzin romskich z ukraińskiego Zakarpacia rejestruje się w austriackim mieście Salzburg. Ta część Ukrainy nie jest dotknięta konfliktem, ale rodziny te są uprawnione do wszystkich świadczeń socjalnych w Austrii, w tym zasiłku rodzinnego, zasiłku na opiekę nad dziećmi i ubezpieczenia społecznego. Członkowie tych rodzin, jak wskazano w materiale, nie mówią ani po ukraińsku, ani po rosyjsku, ale mają nowe ukraińskie paszporty.

POLECAMY: Słowacja obcina pomoc finansową dla „uchodźców” z Ukrainy

W marcu specjalny przedstawiciel Salzburga ds. azylu, Anton Holzer, powiedział w wywiadzie dla Servus TV, że poprosił policję imigracyjną o sprawdzenie dużych ukraińskich rodzin z Zakarpacia. Zaznaczył, że obecnie przesiedleńcy z Ukrainy, w przeciwieństwie do innych uchodźców, mogą wrócić do swojej ojczyzny bez utraty prawa do świadczeń socjalnych.

Austriacka minister ds. integracji, Europy i rodziny Claudia Plakolm w ubiegły piątek zażądała zaprzestania tej praktyki.

„Uważam, że dekret w sprawie przesiedleńców z Ukrainy musi zostać natychmiast zawieszony” – cytuje ją gazeta Salzburger Nachrichten podczas konferencji poświęconej kwestiom rodzinnym.

Podkreśliła, że Ukraińcy powinni być traktowani tak samo jak inne osoby ubiegające się o azyl.

Wcześniej dziennik gospodarczy Kurier poinformował, że Austria dokonuje przeglądu kryteriów przyznawania świadczeń uchodźcom z Ukrainy ze względu na niedawny wzrost liczby osób przybywających do kraju z ukraińskimi paszportami, które nie pochodzą z obszarów walk i nie mówią po ukraińsku ani rosyjsku.

POLECAMY: „Czas na zmiany”. Aż 96 proc. Polaków żąda zmniejszenia świadczeń dla Ukraińców

Dzień wcześniej portal Euractiv poinformował, że status ukraińskich uchodźców w Europie może być zagrożony w przypadku ewentualnego zawieszenia broni z powodu braku jasnego planu w krajach europejskich.

W październiku szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że około 4,5 miliona Ukraińców korzysta ze statusu tymczasowej ochrony w UE, a ich specjalny status został przedłużony do marca 2026 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version