Aż 96% Polaków uważa, że zakres świadczeń pomocowych dla obywateli Ukrainy należy zmniejszyć – tak wynika z najnowszych badań socjologów z Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadzonych w styczniu 2025 roku. Badania te pokazują, że nastawienie Polaków do Ukraińców znacząco się pogorszyło, a głównym powodem jest postrzegana „postawa roszczeniowa” wśród przybyłych do Polski uchodźców.

POLECAMY: „Mamy ich dość”. Polacy zmieniają nastawienie do Ukraińców

Nastawienie Polaków do Ukraińców: coraz więcej negatywnych opinii

Według badań, 95% Polaków przyznaje, że ich nastawienie do Ukraińców uległo pogorszeniu. Dla porównania, w ubiegłym roku podobne odczucia deklarowało 88% badanych. Jak podkreśla proukriańska „Gazeta Wyborcza”, głównym powodem takiej zmiany jest właśnie „postawa roszczeniowa” wśród obywateli Ukrainy.

POLECAMY: Polacy zmieniają stosunek do Ukraińców

Zdaniem większości Polaków Ukraińcy nie powinni otrzymywać świadczeń, takich jak 800+, na tych samych zasadach co Polacy – czytamy w raporcie. Aż 55% ankietowanych opowiedziało się za tym, aby świadczenia te były ograniczone, podczas gdy tylko 22% nie miało nic przeciwko ich utrzymaniu. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku zasiłków i pomocy społecznej – 51% Polaków jest przeciwnych ich przyznawaniu Ukraińcom, a tylko 26% popiera takie rozwiązania.

POLECAMY: Ponad połowa Polaków przeciwna bezwarunkowemu wspieraniu Ukrainy

„Inna kultura” na ulicach polskich miast

Badacze zwracają uwagę, że na ulicach polskich miast coraz bardziej widoczna jest „inna kultura”. Ankietowani wskazują na różnice w normach i zasadach, a także na brak dbałości o dobro wspólne.

Ankietowani wyliczają cwaniactwo, poleganie na socjalu, postawę roszczeniową, brak kultury osobistej, brak dbałości o dobro wspólne, nadużywanie alkoholu – pisze „Gazeta Wyborcza”. Po raz pierwszy w badaniu pojawił się także lęk o wzrost przestępczości związanej z obecnością Ukraińców w Polsce.

Czas na większą samodzielność?

Dr Robert Staniszewski, socjolog polityki z Uniwersytetu Warszawskiego i kierownik projektu, podkreśla, że Polacy zaczęli oczekiwać od obywateli Ukrainy większej samodzielności.

Polacy oczekują, że Ukraińcy pójdą do legalnej pracy, zaczną odprowadzać podatki i staną się bardziej niezależni – mówi Staniszewski. – Czas, w którym dawaliśmy zgodę na pokrywanie kosztów zakwaterowania i wyżywienia, już minął.

Podsumowanie: Polacy chcą zmian

Wyniki badań jasno pokazują, że Polacy są gotowi na zmiany w polityce pomocowej wobec obywateli Ukrainy. Aż 96% badanych uważa, że zakres świadczeń powinien zostać zmniejszony, a większość oczekuje, że Ukraińcy staną się bardziej samodzielni i zaangażowani w życie społeczno-gospodarcze Polski.

Czy te oczekiwania wpłyną na decyzje rządu? Czas pokaże. Jedno jest pewne – temat pomocy dla Ukraińców w Polsce wciąż budzi wiele emocji i wymaga dalszej dyskusji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version