Ogólny stosunek do Ukraińców w Polsce znacznie się zmienił w ciągu dwóch lat i chociaż pozytywne nastroje nadal przeważają nad negatywnymi, entuzjazm osłabł – wynika z badania United Surveys.
POLECAMY: Ponad połowa Polaków przeciwna bezwarunkowemu wspieraniu Ukrainy
Nowe badanie socjologów pokazuje, że stosunek Polaków do obecności Ukraińców w Polsce znacznie się zmienił od września 2023 roku. W badaniu z 2023 roku 64,4 procent respondentów pozytywnie oceniło obecność Ukraińców w kraju. Na pytanie „Jak oceniasz obecność Ukraińców w Polsce, w tym jak integrują się ze społeczeństwem i jak wpływają na rynek pracy?” 29,5 procent respondentów wyraziło negatywną opinię.
POLECAMY: „Poparcie dramatycznie spada”. Polacy zmieniają nastawienie do „uchodźców” z Ukrainy
W styczniu 2025 r. liczba pozytywnych opinii spadła o 9,1 punktu procentowego do 55,3%. Liczba osób nastawionych negatywnie wzrosła do 33 proc. Oznacza to, że obecnie co trzeci Polak krytycznie odnosi się do obecności gości ze Wschodu.
POLECAMY: Czy Polacy chcą zmian w 800+ dla Ukraińców? Wyniki sondażu wskazują jednoznacznie
„To zmęczenie tematem. Początkowy entuzjazm i chęć pomocy to jedno, ale udzielanie wsparcia przez dłuższy czas to zupełnie co innego. Dla niektórych ten temat nie jest już tak ważny. Niektórzy chyba uważają, że nadszedł czas, by ludzie z Ukrainy wrócili do ojczyzny lub zaczęli sobie tam radzić na własną rękę” – skomentował wyniki badania w rozmowie z Wirtualną Polską dr hab. Michał Nowosielski, profesor Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.
POLECAMY: Polacy wypowiedzieli w sprawie akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej
Według niego Polska obecnie bardziej dba o własne interesy ekonomiczne, a mniej przejmuje się problemami sąsiadów. W 2023 r. badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI (wywiad wspomagany komputerowo) 11 września na próbie 1000 osób.
POLECAMY: Polacy mają jasne stanowisko w sprawie przystąpienie Ukrainy do UE i NATO
W 2025 r. badanie przeprowadzono w dniach 24-26 stycznia metodami CATI i CAWI (wywiad telefoniczny i wspomagany komputerowo), również na próbie 1000 osób. Nie podano danych dotyczących marginesu błędu.